covfefe: trodde vi redan hade släppt Gallo, vad fan ska vi med en spelare som varit fiasko hos konkurrent? Är vi så desperata i värvningarna? Jag hoppas nubben siktar högre.
Håkkybåkky: Det finns några riktigt bra beprövade spelare på marknaden i bland annat Schweiz, men har vi stålarna och attraktionen att värva något riktigt bra? Jag ser hellre färre värvningar men med högre kvalitet i det läge vi är nu. Bredden har vi, så är inte orolig vi ska stå med skador och få spelare. In med spets!
Sputnik: Har väll inga fingrar kvar syns redan att karln är helt över. (finns inga spelare 744 gången käften glappa om det) Men det är synd om lilla Timrå stakars klubb som spelar i SHL men ger bort platsen frivilligt AVGÅ ALLA !!!½!½!½½
Olli Hahl: Håller med. Skönt det inte blev Gallo. Trevlig kille som sprider glädje, men vi behöver spets och inte bredd som sagt. Han är en helt okej spelare, men inget i hans statistik imponerar.
Marknaden känns onekligen jäkligt torr, så frågan är inte om det bästa bettet är att det kommer plockas en spelare från ett annat SHL lag som har kört fast. I min mening behövs en till center, och då skulle en sådan som Kalle Östman i Malmö kunna vara på tapeten. Speltiden har minskat succesivt sedan Händermark kom in, och senaste matcherna spelade han inte(kan såklart bero på skada eller sjukdom). Sedan hade jag hellre sett någon lite vassare än Kalle Ö såklart...
Nisse1: Jag vill inte ha Gallo till oss... nöjd att han gick till LHC. Vad ska vi med honom till? Hela laget består ju av typ breddspelare... Nä tack Nubben för att du inte värvade Gallo! 👍
Nisse1: Nåja Oskarshamn lyckades få in både Lance Bouma och Verroneau Förra säsongen. Dock lite mer speciell säsong med coronam och allt men nog går det som liten klubb att få till sig spelare. Gäller bara från Nubbens sida att han har fingertoppskänslan kvar.
Nisse på Mon or: Lär bli nån ny Jaalasvara om det blir nån. Tråkigt att Timrå verkar vara så oattraktiv.....Men,men vi är en liten klubb och sent ute! Undrar om dom mörkar ekonomin också?
Jåkkinen: För att alla verkar tro att så fort man satt sin fot i Timrå så har man ett hjärta för klubben som inte ens går att mäta med något annat. Speciellt om man nämnt att man trivs här, då är det helt otänkbart att gå till ett annat lag.
Jåkkinen: Hade på känn att det skulle bli Linköping faktiskt. Verkar som hjärtat alltid varit där hos Gallo. Själv hade jag jättegärna sett honom i Timrå och jag känner att det är en spelartyp vi skulle behöva få in. Visst vi har breddspelare men han har attityd som behövs i vårt stukade lag.
Samtidigt så tycker jag det verkar vara väldigt tunn marknad när det endast är lån av Olofsson till Frölunda och nu Gallo som rör sig vidare. Skulle tro att det på sin höjd blir nån left over från nått SHL lag som Nubben tar in.
Nisse på Mon or: Se där, har inte läst det från Svensson. Men ändå, att Linköping landar honom och inte Timrå. Om Timrå själv kanske kunde vara lite transparenta och berätta om saker.
covfefe: Timrå har ju varit på honom enligt madhawk. Han kanske helt enkelt valde Linköping ist. Men det är väl samma sak som att sitta med händerna i byxfickan så klart.
Olli Nomadinen : Vilmos Gallo har brutit sitt kontrakt med Luleå enl NSD. Skulle inte det vara en bra kille att få in eller är han Påväg till Finland igen? Gott gry i honom sist han var i Timrå
Sputnik: Apropå det kan man ju undra om han fortfarande inte lyfter någon lön? Eller det är väl i grunden den uppfattning man fick utifrån vad som sades när han återvände från SAIK, där det hette att övertagandet inte innebar någon som helst ekonomisk belastning för klubben. I potten finns en spelare som var god för att draftas i förstarundan 2018, som dessutom är mer eller mindre gratis. Lyckas man pressa in honom i en fåra där han kan ta sig ur det där evigt sviktande självförtroendet så finns rejäl bang for the buck att casha ut. Det kan väl nästan få negativ prägel på hans egen kravbild också, lite att prestationskravet uteblir.
Håkkybåkky: Att det just är Olofsson som lånas ut är naturligtvis bara av godo. Det bästa vore ju om han fick en del speltid och gör bra ifrån sig. I den bästa av världar får vi tillbaka en pånyttfödd Jacke
Med tanke på all kritik som varit mot Olofsson så borde väl majoriteten här se detta som något positivt?
Jag hade förstått ifrågasättandet om det varit en mer Timråpräglad spelare(alltså en spelare som står högt i kurs), men med tanke på att han snarare är oönskad hos oss så borde väl folk inte bry sig det minsta över detta? Dessutom så:
-Lämnar han inte laget i sticket då han inte platsar på 13 gubbar -Timrå möter inte Frölunda igen på ett antal månader, så ingen risk för inbördes möten och eventuella konstigheter. -Om han gör hyggligt ifrån sig så kommer han tillbaka med nytt självförtroende och kan eventuellt bidra mer hos oss. Om han är klappkass hos Indianerna är situationen densamma som innan. Och om han mot all förmodan är helt magisk och Frölunda vill ta över hans kontrakt, well då slipper vi pröjsa hans lön och vi får ett större handlingsutrymme för nya spelare.
ps. Hela den här pappas pengar grejen börjar kännas dassig och utdaterad. Vi kan väl skippa den framledes
{297}: Det enda jag kan tänka mig att de avser med denna utlåning är att han ska få lite inspiration och komma tillbaka som en bättre spelare nu när han får träna och spela med de goa gubbarna. Att bli utlånad från TIK till VF kan väl idags läget jämställas med en spelare från de andra SHL lagen får spela Karjala med Tre Kronor.
Frölunda täcker upp för lite skador 1-2 veckor och sedan är det inget mer med det.
Knylan: fattar bara inte syftet med lånet. Är hoppet att han ska spela så bra i Frölunda att dom ska ta över kontraktet? Hade varit intressant att veta om man approcherat allsvenska klubbar före detta, det känns som en rimlig nivå för Olofsson. Att han ska slå igenom i Frölunda känns väl…tveksamt?
Knylan: Jag drar inga paralleller men tycker det är jävligt Kalle Anka med det här hoppandet mellan klubbar. Det är allmänt känt att det här med supporterskap skiljer sig rätt markant mellan europa och USA och därmed mellan hockey och fotboll. Detta vore ju såklart aldrig möjligt inom fotbollen, det urholkar klubbkänslorna
Olli Nomadinen : Samtidigt... vad är det att vara så upprörd över? Korttidslån mellan lag i samma liga är ju inte direkt en ny företeelse och handlar i stort sett alltid om unga spelare i behov av istid, som i Olofssons fall. Har svårt att dra en rät linje från detta och Ljunggren till Leksand-debaclet, vilket jag gissar är dit många vill gå kring den här grejen också.
Raphael Lavoie Elitutsiktor agera för helvete Nubbs va en chef i bottenlaget Väsby 57 poäng se läs lär gör en förfrågan 21 år bara stor tung bra skott gör en förfrågan känner Rattie tillhör Edmonton. Men lär inte hända i Sveriges mes tycka synd om sig skälv klubb (vi är nykomlingar )
Montén Python: Fattar inte diskussionen härinne och är eg ointresserad. Heffners kommer in och kidnappar trådar igen. Två yngre i Timrå IK får f.n. inte plats i A-laget, den ena lånas ut för att få känna på lite hetluft (är således ff ... | Läs mer