KulltorpsOlli: underbar torsdag morgon..stjärnspäckade Löven " americanos" förlorade mot ett hårt kämpande Bik. Kentää får värva in lite fler transatlanter.💪
{9037}: För er som inte var med, dra på trissor vilken offensiv hockey Timrå spelade på den tiden, Timrå blev nästan stilbildande för den offensiva helplanspressen. Man checkade stenhårt över hela banan och vann puckar. Legender!
Sputnik: verkar som Forsbacka Karlsson lägger skridskorna på hyllan. Enligt samma info från Vikfancentral så säger han så här. "En källa menar också att det aldrig varit så svårt att få över spelare från Nordamerika till Europa som nu. Beror kanske på Corona?"
Det är väl en del i den döda marknaden som är just nu. Lär väl bli huggsexa på allt som kommer loss i europa är känslan.
thorwald: Jo marknaden verkar ju väldigt speciell med och vi är väl knappast enda laget som söker center heller. Nu tycker jag dock inte det krävs så mycket kvalitetsmässigt för att lyckas knipa andracenter roll i Timrås trupp. Varken Lundin, Blomqvist, Madsen, Liljewall eller Erik Andersson håller ju kvalite för att lira andrecenter i SHL(blir ju en skaplig lista av breddapelare när man radr upp dem😅)
Så i min bok lär det nog i slutändan kunna dyka upp nån center som är tillräckligt intressant och ändå kan höja standarden i truppen. Nån som vet vart Jakob forsbacka Karlsson tagit vägen? Kan inte hitta nån info alls på nätet och inget kontrakt.
Sputnik: Lite kvalificerad killgissning från min sidan, men tänkte lite på det som han sa i intervjun med aftonbladet. Där lät det som det var en spelare som i såfall skulle vara aktuellt(alltså inte mer än så), samtidigt som han sa att det varit det defensiva som varit problem och att vi släppt in för mycket enkla mål. Back tycker jag låter mindre troligt, känns mycket stabilare nu med Strömberg. Så med uteslutningsmetoden tänker jag det är en målvakt det handlar om. Sen vad som faktiskt sker på transfermarknaden kan ju bli något helt annat, beror nog mycket på vad som dyker upp osv. Hittar Nubben värsta dealen när det gäller t.ex en Center kan det ju mycket väl bli något sånt också.
Sputnik: Lutar lite åt att Nubben plockar in en målvakt faktiskt, men nöjer sig där. Men blir ju ingen lätt uppgift hitta något i dessa tider. Finns kanske något borta i AHL som är intressant?
Sputnik: Samtidigt som det i allafall visar på att DIF är aktiva. Än så länge har ju media inte nosat upp nått om att Nubben visat intresse för nån spelare ens. Jag hoppas som sagt på målis och Center men känns föga troligt faktiskt.
Ni som var med på den här tiden. Ett Timrå som till 100% spelade matchen helt magiskt. Det bjöds på hockeygodis från MPS och sjuka räddningar från Backlund och däremellan stenhårda slagga från Lehtonen. Pyörälä, 40 bast nu, kapten i Kärpät och öser fortfarande in poäng 😃 Dicasmirro hattrick - vilken legend.
Sputnik: Enligt rumors på Elite är han även aktuell för HC Ocelari Trinec, men en spelare av den kalibern bör väl hamna i fortsatt spel i KHL. Bra stats och stor spelare, måtte han inte hamna i DIF som inte verkar sitta på händerna inför slutspurten och ett ev. kval i vår. Klockan börjar klämta nu snart för sista varvet innan transferfönster stänger…sitter Nubben på händerna tro eller vad sker!?
Nisse på Mon or: Södertäljes lagbygge är inget topp6 lag i mina ögon. Men så dålig som dom är nu SKA dom inte vara. Dom styrande i den föreningen har inte gjort många rätt denna säsong.
{9037}: Tycker det ser ut att vara samma kvalitet. Den där Sam Vigneault i modo borde kunna hamna i SHL, lite seg på rören men väger upp det med att vara otroligt spelsmart, bra blick och bra händer. Storlek har han också.
Sputnik: DIF visar intresse för Slovaken Martin Bakos som får gå från KHL. De sitter inte på latsidan i allafall. Nubben låt faxen glöda nu, Center och målvakt in tack. 😁🙏
Vid de senaste matcherna har jag och mina kompisar från Stockholm i lördags och inte minst C More vad då? Jo vår största sångare Tommy Körberg avslutar matchen när matchen är slut så spelas Stad i ljus. Tack för det Timrå, Abba får ursäkta men nåt nytt är bra!
{9661}: Skäms inte för att berömma folk om de är värda det, har skrivit det förr till Knylan med, innan han blev "kändis". 😛 Han tillsammans med RunarUP bland annat är personer som lyckas balansera upp oss andra som kanske låter första känslorna ta över skrivborden mellanåt och kan komma med annan infallasvinkel till en diskution. 😊👍
Knylan: Hehe listade ut det på Twitter nån gång där du sa att du var admin eller liknande på HS. Inget att skämmas för. En av de jag respekterar mest här på HS. 😊👍
KulltorpsOlli: En skrev att det var det här och han säger i sändningen att han tycker vi ska ta in en ny målvakt. Precis det Knylan har skrivit.
Håller med Jimmy och bisittare att vi behöver en ny 1:a målvakt och att A. Lundin inte är tillräckligt bra för att vara 2:a center. Hoppas Nubben får tag på något innan 15/2.