Att jag är sjuk i huvudet visste jag, därav operation. Men så sjuk att första tanken efter uppvaket när jag fått smärtlindring skulle vara ”vad är status på Dahlèn och Rindell?” det förvånade till och med mig. Så jag slänger ut frågan, vad vet vi?
Ligger på Nima nu och kan konstatera att gårdagen var nästan i klass med morfin.
Synct: OM nu inte dahlen är med på fredag, då ringer vi in PARKS. slutspelslegendar som tog oss till direktkvalet. Rutinen finns! Och ett stort timråhjärta :)
Rico01: Så kan det ju vara. Jag hoppas o vill ju inte gärna tro att det rör sig om nyckelbenet för Jonte utan att det kan röra sig om nån form av axelhistoria som gör att han kan vara tillbaka nån gång i kvartsfinalen. Lär väl få besked om inte annat i helgen vad det rör sig om.
{9566}: Det är sjukt roligt och underhållande att höra på Domustrappan podden när de skriker i direktsändning i slutsekunderna när Erik Andersson missar och när Rögle missar öppet mål med 10 sekunder kvar :)
Nisse på Mon or: Ja va fan lever vi i för Ankeborg nu för tiden? Läkare som ba donderar ut i korridorerna vilka skador hockeyspelande patienter åkt på. Nordamerikanska proffs sitter och har privata konversationer med fans ang. deras nästa klubbadress..
Vad behöver vi journalister till?
Var fö nere på försäkringskassan, och hörde en handläggare basunera ut att Wedins utbetalningar slutar snart, så han är nog spelklar lagom till semin!
Nisse på Mon or: Det där kan du nog släppa. Timrå är ju inte ens hemma än. De skulle åka tåg hem i dag och Dahlén undersöks när han kommer hem. Gissningsvis kommer svar i helgen. Jag tror axeln hoppade ur led, och att han förhoppningsvis är spelklar på en vecka. Vi håller tummarna! Rindell är jag mer orolig för.
Fun fact om vår kommande motståndare är att tränaren Niklas Eriksson får inte förnyat förtroende som tränare men som en twist gör de honom till sportchef istället. Vore ju ungefär som om vi hade slängt in Freddan som sportchef.
Så här säger GM Stefan Bengtzén: "Många kanske undrar och tycker det konstigt att Niklas inte fick förlängt som huvudtränare men nu blir ny sportchef. Vi som klubb tog ett beslut att vi ville gå en annan väg och ha en annan profil på vår näste huvudtränare. Med det sagt har vi alltid gillat Niklas och det han står för, fortsätter han."
de vill ha en annan huvudtränare men är det inte ytterst sportchefens jobb att anställa huvudtränaren? Eller funkar det annorlunda när man har en "GM". Då kanske sportchefen får nöja sig med att åka runt och skotta spelarnas uppfarter och liknande uppgifter
Pyrret: Inte bekräftat och missade att skriva OM Jonte missar slutspelet. Ante lät väl inte jättepositiv på radio angående Rindell och Dahlén. Hoppas på det bästa nu helt enkelt. 🙏
Hassan: Gött! Då siktar jag in mig på 2 sittplatser på sektion G intill klacken :) Tror däremot att det kommer vara helt slutsålt under eftermiddagen i morgon. Så det gäller att vara på hugget.
Synct: Ett återfall är värre än när det först blir skadat. Från tidigare erfarenheter. Men jag tror helt klart han redo för spel i kvarten, vilken match han blir startredo till återstår att se
Zäta75: Precis så tycker jag också! Lät konstigt tycker jag också att det skulle va nyckelbenet. Nån axelhistoria därmed mera troligt känns det i alla fall som. Så får ju hoppas det inte är nån clavikula historia...👊👍!
Är det någon som vet vad som gäller för biljetter på Behrns Arena? Hittar inget vettigt aktuellt på Örets sida. Den som har info om vad som gäller och hur man skaffar biljetter får gärna publicera den infon här. (I värsta fall får man väl försöka köpa biljetter som inte är bland bortaklacken, men det vore tråkigt)
Lomond: Nyckelbenet kan det ju omöjligt vara tycker jag iaf. Skottet tar på skridskon bara och han får en vridning och håller sig för axeln. Är axeln ur led bör det kunna trycka till den så den är bra på några dagar i de flesta fall.
Pyrret: Jag TROR Rindell är färdig och Jonte eventuellt spelar kvarten, just med tanke på vad som hände, Rindell åker på en hård propp, Jonte tar emot sig och axeln går ur led (med all sannolikhet) utan det är en stor smäll.
Och som Jimmy skrev på twitter, senast Jontes axel var ur led i NHL var han borta i 8 dagar.
Rico01: Jag bara hoppas de kan spela här framöver! Fick dock höra att det handlade om nyckelbenet på Dahlén från en läkare på sjukhuset...😬😈. Skulle så vara fallet är det ju kört men bara hoppas det inte stämmer o att det kan vara nån axellux som man kan få till. Men är väl lika bra o ställa in sig på det värsta ändå. Men förjäkla synd framförallt då för Dahlén själv o för laget naturligtvis o i så fall tappa sån spelare som garanterat höjer sig i ett slutspel! Men hoppet det sista som överger en...
Rico01: Tråkigt för oss men lider mer med Dahlén som kämpat och slitit en hel säsong och missar när det är som roligast. Med allt som han gett oss Timråiter så hade han varit så värd att få spela sitt första riktiga "positiva" slutspel med Timrå. 🙏
Gorkyman: -han tror inte gath vet vad han gett sig in på -nyförvärven inte kommer upp i närheten av dahlén o pettersson -målvaktssidan får godkänt -timrå har bytt tränare för många gånger senaste säsongerna -viktigt att gath sätter ett ... | Läs mer