1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 605248 inlägg · 6213 ämnen

2944096 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Rico01: Jag missade insticket "minst" i artikelns titel.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
bar mofftak: Ok. Ja det låter ju logiskt.

Man hoppas ju att det inte är så farligt med Wedda. Hen behövs verkligen. Han kommer ju vara smått omöjlig att ersätta denna tiden på året och med vår plånbok. Om det visar sig att han blir borta en tid alltså.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Söderöver: Lugn nu, ur detta pressmeddelande kan man i princip inte ut utläsa något, möjligen möjligen möjligen att en större ledförskjutning (väldigt bra i så fall!) inte är huvudhypotesen. Men det kan fortfarande såklart röra sig om en mycket allvarlig skada. Just nu inväntar de att svullnaden ska minska så diagnos kan ställas. Innan dess kan man ej bedöma skadans omfattning.
Kan för mitt liv inte förstå varför folk fortsätter att spridda rykten… Den ansvariga läkaren själv kan alltså vid det här laget inte ställa diagnos.
Förstår att alla som håller på Timrå IK är oroliga just nu, men visa lite respekt.
För övrigt går vi ut och kör över Luleå imorgon!

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Montén Python: Det är säkert svullet och då väntar man några dagar innan magnetröntgen om det är korsband som misstänks.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Söderöver: Kan fortfarande vara att säsongen är körd. Det står att det är klart att han missar 3 matcher till, sen kanske de kan säga något om prognosen. Tror Rip tolkade artikeln lite fel.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Söderöver: Var ju ett konto på X förvisso.

Men oron kvarstår. Wedda kan ju fortsatt bli bort en bra tid framöver. Lite oroande att det tar sån tid för att fastställa diagnosen med.
Men är väl kö för tid till röntgen eller nåt antar jag då.

2944096 · »