1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 603977 inlägg · 6211 ämnen

2946487 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
FrOllik: Ja med Wedin borta måste någon ny vass forward in självklart.

Lösa ut Lilja är en no brainer. Sedan får Nubben trolla med sina kontakter. Höra med Kimmo mfl som har bra kontakter.

Finns inte pengar blir det en swishkampanj för en spelare måste in. Minst en.

Agera nu!

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: förra säsongen var första gången sedan 15/16 som han spelade fler än 40 matcher på en säsong.
Om han är borta resten av säsongen kommer han att ha missat 64 matcher sedan återkomsten. Nästan en tredjedel. Givet att hans fysiska status inte var någon hemlighet känns det svårmotiverat att han fick ett så högavlönat kontrakt.

För nu sitter vi lite i skiten. Kostnaden kommer fortsätta ticka på, om än avtagande, ett bra tag. Och kommer han tillbaka till nästa säsong finns det inget som säger att han kommer att göra ännu en 24/25-säsong. Snarare pekar allt på motsatsen.

Surt som fan. En fantastisk spelare när han är hel och helt fit, men när vi summerar det här kontraktet och vad vi fick ut av det lär det bli Timrås dyraste någonsin.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Hoppas Wedin kan fortsätta karriären, det är väl inte säkert läkarna rekommenderar det om det är en andra korsbandsskada. Riktigt surt.

Sv: Apropå nånting...
Ja eftersom forwards nyförvärven inte slagit ut i den mån man hoppas måste en rockad göras. Hur löser man ut David lilja? Hur fixar klubben externa finansiering till en spetsvärvning nu?
Lansera en Swishkampanj ala trasigt knä omgående. Vem ska klara av att fylla wedins roll i detta lag.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: AGERA NUBBEN!!!1!1!1

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Otroligt tråkigt....Då har vi Ericsson och Wedin i samma sits. Svårt för klubben att skaffa ersättare när man inte vet om eller när de kommer tillbaks. Nu måste Nubben trålla.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Något vi redan befarat är nog tyvärr en bister sanning.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Han ska till NLA enligt Mattias Persson!

2946487 · »