BlackBay: Håller med om Torines och Kapanen. Håller inte med om Ollonet. Dels för att han visade vilken karaktär han var när han lämnade klubben vid för våg och väldigt mkt i skiten. Sen bara utav allt man har hört hur han var i omklädningsrummet.
Nä, vi ska ha en fräsch och modern coach i laget, som leder och tar svåra beslut när de behövs. Namnet på tröjan ska inte motivera din speltid, din prestation på isen ska göra det. Och även om klubben har som målsättning att segla runt som ett mittenlag i SHL så måste man våga ha krav i truppen. Och framför allt, inte jobbar med mobbing som Jokinen gjorde.
Tom Topp: Ja TS har spillt sitt krut bäst vore om nån tog över vi har 11 poäng nu ner till 13 om man räknar målskillnad många mindre experter än mig frågar sig kan det bli sämre svaret är nej Passningspel = har ingen idé hur man skjuter i slottet Effektivitet sämst i Sverige hur ska man då vinna matcher? Svaret försvarsspelet säkra pass om nu kan bli en förbättring för ca 1 mån sen såg att vi kommer missa slutspel det gäller att hålla sig kvar vilket kan bli kämpigt klart vi vann mot Dif men spelet var korpnivå 5 skott på 30 min tur att man spelade av med försvarsspelet samma mot Mif mot Hv spelar man hafsigt och slänger i väg skott som är knappt styrfart En kompis i Gävle är riktigt orolig för TIK Brynäs på torsdag blir en pina om ni frågar mig..
Montén Python: Det bästa för klubben i syfte att få ambitioner att driva klubben framåt hade varit... *Torines som klubbchef *Kapanen som sportchef *Jokinen som tränare (pga hans push för att få in vinnarkultur i föreningen.....under match behövs dock en assisterande coach som sköter matchcoachningen)
Cobbel: Jo nått sånt var det ju. Har rätt svårt att tolka detta som att han lämnade pga "hat och kritik"
"– Jag lämnar ett fantastiskt jobb av familjeskäl och det känns rätt att meddela detta beslut så snabbt jag kan för att ge styrelsen tid att rekrytera en ny kraft som kan ta föreningen vidare."
Tom Topp: Intressant iakttagelse, 3 raka säsonger där spelarna, under säsong, får reda på att coachen inte kommer att fortsätta. Skulle detta kunna påverka prestationen? Hockeyspelare är ju trots allt tävlingsmänniskor och kliver man ut på isen vill man väl vinna varje match. Jag gissar att vi kanske letar enkla förklaringar till ett mer komplext problem.
Montén Python: Torines lämnade väl för att familjen flyttade med sonen som började spela hockey i ett annat lag?
Sen följde familjen med sonen nu igen när han kom in på Timrås hockeygym igen. Det är iaf upplevelsen jag har fått utifrån ha läst artiklar och surrat med lite folk kring juniorverksamheten.
Smörgåsen : Jo här hängde man inte riktigt med. Torines, slutat för att han tyckte vi klagade på honom?
Det var väl snarare så att i princip alla uppskattade Torines, allt från sponsorer, "huliganwannabes", HS-stollar och Facebook-grupper. Och det blev ett unisont sobrilknaprande när man fick veta att han skulle lämna.
När vi väl såg ut att ha börjat få nått som liknar en stabilitet i klubben.
Torines har väl snarare varit en "mall" på hur alla vill att vår klubbchef skall vara.
JanneH: men laget har gått ner sig i slutet av säsongen för tredje året i rad nu! Först med Ante, sedan med Jokinen och nu med Tommy! Beror det på att dom ska sluta eller är det något annat psykologiskt?
Smörgåsen : Han sa senast i podden att han tycker Timrås supportrar är dom som gnäller minst av dom klubbar han varit i. Ställs mindre krav i vår klubb. Han vet dessutom vilken bransch han jobbar i. Det gör alla. Jag tror han klarar sig faktiskt.
Karlsson74: Känns som vi är lite upp å ner i prestation inte bara från match till match utan även säsong till säsong. Förra säsongen rätt lyckad med plats 6 å kvartsfinal, säsongen innan tappar man i slutet och åker i 2 raka mot Rögle i 8-delen, innan dess 5:a och kvartsfinal medan denna känns som ännu en i mönstret
Djingiskahn: Men herregud vilket svammel. Nubben och Torines tappade sugen för att det var negativa kommentare här inne? Är du full? Torines var dessutom högt uppskattad. Du hittar ju bara på en massa.
Att klaga är lika med nättroll? Även om det är konstruktiv kritik?
Djingiskahn: Men man måste erkänna att ca 20 säsonger som sportchef/general manager i Elitserien/SHL och som bäst semi är lite klent tracking record, men jag gillar Nubben ändå.
Barkborren: Till skillnad från dig så litar jag på Nubben. Den här föreningen har mycket att tacka Nubben för. Jag har sett hur han tagit hand om vilsna grabbar och fått dom att trivas i de allra flesta fall. I vart fall har han alltid gjort vad han kunnat och mer därtill. Ni anonyma nättroll som sitter här o klagar önskar jag inte ha i ledningen kan jag säga. Labila människor passar inte in i den här branschen. Det var mycket tråkigt när ni gjorde så både Torines o Nubben tappade sugen för några år sedan. Jag är mycket glad att Nubben är tillbaka. Han är ryggraden i föreningen. Men visst kan du tipsa honom om vad han borde göra. Men ring honom istället för att sitta här o klaga.
roger_sundsvall: är det verkligen så? Jag var då orolig för kval på förhand med detta lag, men de överpresterade ju länge, mkt tack vare Dahlens målform. Nu kan han dock få köra rehab istället för spela tycker jag! Som det ser ut undviker vi ju förhoppningsvis kval och kan till och med få spela vidare, gäller dock att hitta spets till nästa säsong, stor utmaning!
Stridhsyxa: som sagt. Det är svårt att se att Timrå skulle vinna någon av de resterande.. Brynäs är i form...och ingen av Frölunda Färjestad borta skulle jag tro på poäng. Svaga Öret borta med vårt bortaspel men ett örebro som Timrå alltid historiskt haft svårt med. Nja.. sista match växjö hemma. Tvek på den med.. Är större chans att ät ägg tar 6 poäng och kliver om...och att vi blir ett ingenmanslag än att vi behåller vår 10:e plats.
Pinsam insats i går. 10p + målskillnad ner till kval. 15p kvar att spela om. Fortsätter vi som i går så blir det kval. Praktfiasko med poängen vi har haft.
Wilhelmsson: En tackar som varmast! Det är skönt att ha en expert på ämnet som kommenterar :) Med en sån som Shinnimin i laget så måste ni ju vara närmast professorer hela högen nu!
Det finns två-tre situationer där vi blir utvisade med (i denna match) har du möjlighet att se över dem med?
Villervalla: Så du menar på allvar att "Han släppte klubban när han fick ett slag på den för att undvika att förvärra axeln."
Eftersom han släppte klubban nästan en sekunder efter slaget så innebär det att det är klubbans tyngd som "förvärrar axeln" .... du hör ju hur sjukt det låter, orkar han inte hålla en klubba så borde han inte ha spelat matchen.
Du försöker på en riktigt krystad förklaring för att dölja en embellishment situation.
JonteD: Älskar engagemanget. Det är fint hur vi alltid löser komplexa föreningsfrågor med CAPS LOCK och utropstecken.
Jag tycker vi tillsätter en ny styrelse bestående av några från kommentarsfältet. Vi kan ta besluten mellan periodpauserna och finansiera allt med swish och kaffe i pausen.
roger_sundsvall: Vi anhängare till detta laget som finns i våra hjärtan elr hur!!! MEN NU MÅSTE VI FÅ BORT DENNA DÅLIGA LEDNING SOM BESTÅR AV SYLTRYGGAR SOM INTE VILL GÖRA ETT SKIT FÖR DOM HAR JU BETALT AV OSS SOM KOMMER PÅ MATCHER O KÖPER FIKA O BIDRAR MED ALLT VI KAN!!!!!!!!AVGÅ FÖR HELVETE O LÄMNA PLATS TILL NÅGRA SOM VILL LYFTA TIMRÅ IGEN!!!!!!!🤬🤬🤬🤬🤬🇱🇸🇱🇸🇱🇸
Smörgåsen : Skulle nog sträcka mig så lång att säga att vi skulle haft in en klar 1:a back...nån som är bättre än Hardegård. Någon som sticker ut. Freij skulle absolut kunna bli en sån om han får stanna några säsonger. Inget jag tror på.. men man kan ju iaf få önska.
Barkborren: Till skillnad från dig så litar jag på Nubben. Den här föreningen har mycket att tacka Nubben för. Jag har sett hur han tagit hand om vilsna grabbar och fått dom att trivas i de allra flesta fall. I vart fall har han ... | Läs mer
Håller inte med om Ollonet. Dels för att han visade vilken karaktär han var när han lämnade klubben vid för våg och väldigt mkt i skiten. Sen bara utav allt man har hört hur han var i omklädningsrummet.
Nä, vi ska ha en fräsch och modern coach i laget, som leder och tar svåra beslut när de behövs. Namnet på tröjan ska inte motivera din speltid, din prestation på isen ska göra det. Och även om klubben har som målsättning att segla runt som ett mittenlag i SHL så måste man våga ha krav i truppen. Och framför allt, inte jobbar med mobbing som Jokinen gjorde.