1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598922 inlägg · 6213 ämnen
« · 2114459 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
{8179}: Hörde det, känns tryggt på något vis.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
Nubben klar för ytterligare 5 år!

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
Ryktas om ett Timrå IK Play innan året är slut, inte alls en dum idé!

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
bar mofftak: Ja han känns ödmjuk och hårt arbetande, precis som man måste vara i Timrå IK, känns riktigt bra med honom helt klart.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
{9255}: Kan bara hålla med. Allt verkar ha blivit bättre när han klev in. Nu är marknad på varje vecka och vill ha in $. Istället för max en gång om år tidigare.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
Nucky: Läste det i st, kanon att klubbarna har bra relationer, ska vara tävling och stenhårt på isen, utanför så är det kanon att dom har kontakt och kan bolla med varann, gillar vårt nya tillskott Torines, vet nubbs hyllat rekryteringen.

Sv: Apropå nånting...
{8671}: Jo, det är väl så.
Ändock väldigt tyst. Var runt den här tiden vissa av de mindre klubbarna skulle få problem med framförallt likviditeten. Men man lever kanske på den senaste allmosan från "pappa"

Sv: Apropå nånting...
Nucky: kan det inte vara så att alla egentligen står med mössan i hand och väntar på räddning från pappa staten? Idrotten har ju skrikit efter pengar länge nu och det senaste utspelet från regeringen gällde väl ekonomiskt bistånd om ungefär 1/3 av vad klubbarna själva hade begärt?

Sv: Apropå nånting...
Nucky: Kristianstad plockar ju spelare hej vilt. De måste ju ljuga om att de har ekonomiska svårigheter annars förtjänar de konken

Sv: Apropå nånting...
KB: Tycker det är märkligt tyst från dessa klubbar med tanke på att de står på ruinens brant. Känns som att det är lovade hjälp på något sätt, varför skulle de annars fortsätta om de bara klarar 1-2 månader till?

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
Nucky: Mycket klokt, Torines verkar vara ödmjuk och noggrann.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
{8671}: Torines har varit på studiebesök hos Widebro, där har vi nog förklaringen till att det lossnat för er :)

www.allehanda.se/artikel/rivalernas-stod-till-bjorkloven-under-krisen-handlar-om-att-racka-ut-en-hand

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
OlliJanne: Det får anses vara "matchen i matchen" i och med att Almtunas vinstsvit är precis lika lång. Skänker definitivt lite extra krydda till kvällens match.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
OlliJanne: haha! Genialt.

Sv: Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
Knylan: Ja eller som ST skrev i dagens artikel med Freddan:
"... i skrivande stund har Timrå IK en segersvit på noll matcher."

Oklart om deras avsikt var humoristisk eller ett olycksfall i arbetet när de skrev den raden.

Sv: Apropå nånting...
Tikkare: Lär ju garanterat vara kört för Almtuna, Kristianstad, Mora, Tingsryd, Vita Hästen och Västervik. Väsby kanske inte har hunnit dra på sig så mycket kostnader? Typ halva Allsvenskan kanske byts ut.

Håller med om att den här säsongen aldrig skulle ha spelats. Nu hoppas jag dock att de slutför den som tidigare bestämt, med upp- och nedflyttning. Tragiskt om det ännu en gång skulle stängas på samma sätt som förra året.

Sv: Apropå nånting...
Spock: en höftledstackling och han går av på mitten. Då tar jag hellre en Tie Domi typ. Stenhård och satt i kroppen.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: den här säsongen borde aldrig spelats om vi ska vara uppriktiga.! Och det gäller all hockey. Många klubbar kommer konka är jag rädd. Nu har vi ett förbannat bra lag och det är ju typiskt att ett fladdermusvirus ska sätta käpparna i hjulet. Men vi får hoppas på att vaccinet kan lätta upp restriktionerna lite. Men jag tror att regeringen kommer låta det stå kvar till sommaren. Så vilka klubbar kommer klara sig?

Almtuna IS - Timrå IK 2020-12-18
Då gör vi ett nytt försök då.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Äh, inte då! Jokern i Arvika som vann drömvinsten på Lotto har ett oerhört stort Timråhjärta och kliver in med 30 mille.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Typ: Det är tufft nu. Vi har pengar så vi klarar oss i en månad till. Över till marknad som kanske presenterar någon info om en sponsor som klivit in med lite pengar.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: ok visste inte vilka som håller i det..

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Isåfall vore det ju en smula överraskande att det presenteras av Torines och Ogge, då de är de enda som ska komma förbi enligt informationen.

Nä, det är nog bara lite allmän info som lär presenteras. Precis sånt som efterfrågats från supportrarna tidigare då det gnällts på att klubben varit för dåliga på de där bitarna. Klubben körde ju en live för bara någon månad sedan och då var det väl att spelarna gått ner i lön, och lite surr med Freddan. Jag ställer förväntningarna till att det mest är fråga om en månatlig update av läget i föreningen. Att läget är tufft, men att man är nöjd med försäljning av stödbiljetter, osv.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: livesändning på Facebook borde vara nåt mer än marknad etc. Det byggs ju upp förhoppningar...kan man gissa på förstärkning? En back?

Sv: Apropå nånting...
Hassan: En sniperback! 3,40 lång 90 kilo sägs vara dubbelt så stark som "Peak"-Chara.

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: ny matchtröja i shopen ?

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Gissar på att man bara vill informera innan jul och sända ett budskap. Kanske några marknadsnyheter.

Sv: Apropå nånting...
Hassan: ska man vara orolig, eller?

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Vi förlorade en match, måste förtydliga att det inte kommer hända igen.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Livesändning imorgon 13:00. Vad nu då?

Sv: Apropå nånting...
Hassan: var nog snett ut där...

Sv: Apropå nånting...
TIK-Lund: Ja inte är det en miljon/skalle i alla fall. De flesta har relativt normala knegarlöner

Sv: Apropå nånting...
rabon: Om jag får dra till med en gissning skulle jag säga nånstans mellan 10 och 12 för Timrå i år

Sv: Apropå nånting...
TIK-Lund: Nu kanske jag minns fel. Men Modos eller Lövens (minns ej vems) låg på 14 miljoner?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Låg väl på 28mil när vi lirade i SHL senast, skulle bli förvånad om det är ens hälften av det

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Knappt hälften?

Sv: Apropå nånting...
Hassan: nån som vet vad Timrås trupp ligger på... 25-30 miljoner?

Sv: Apropå nånting...
Enaranger: Att en förening riskerar att gå i konkurs är ju dock ingen anledning till att man ska plocka bort nedflyttning. Det är tråkigt för den föreningen såklart men inte mer än så.

Även om jag såklart önskar Timrå tillbaka till SHL så gillar jag hockeyallsvenskan. Mer genuin serie. Lite mer hardcore.

Sv: Apropå nånting...
Enaranger: precis, det är många företag som går omkull i spåren av Corona och det är en tragedi.

Sv: Apropå nånting...
{8671}: skulle Djurgården åka ur så skulle förslaget om minst 2 lag till i SHL åka upp på tapeten direkt. Minns det året Dif åkte ur. Året efter tror jag det var kom förslaget att utöka SHL. Vilket oxå skedde.! Det finns ju stort intresse i flera städer som lätt skulle platsa i publikligan i shl.

Sv: Apropå nånting...
{8671}:

Upphör inte alla kontrakt när ett lag åker ur.
Så redan inom ett år så försvinner väl juniorer till SHL-lag väldigt billigt (d.v.s. gratis).
När Modo åkte ur, då tappade ju de några juniorer, som jag inte trodde skulle lämna.

Efter den här säsongen är det nog troligt att det lag som åker ur, går i konkurs.
Det gäller inte bara Brynäs. Även Malmö och Linköping ligger nog illa till ekonomiskt
vid en degradering.

Även lag som inte längre riskerar att åka ur, tror jag hade haft svårt att
klara en degradering ekonomiskt. Som t.ex. Örebro, Växjö och Leksand.

De enda lag som garanterat skulle klara en degradering ekonomiskt,
är väl de "stora drakarna" som Färjestad, Frölunda och HV. Plus då
Oskarshamn, som inte hunnit dra på sig så stora kostnader.

Sv: Apropå nånting...
Enaranger: SHL vill ha en farmarliga i Allsvenskan som är lagom bra, inget att hymla om. Det är ett styrkeförhållande som gällt i många många år och det passar ju klubbarna i shl utmärkt. Men det är ju väldigt intressant om Leksand/Oskarshamn överpresterar några säsonger så att förhoppningvis ett etablerat lag åker ur. Vem vet, om 5 år kanske det är Brynäs som får skicka sina juniorer billigt till en SHL-klubb? Tror det krävs att ni, Linköping eller typ Malmö åker ur för att det ska bli ett bättre klimat i Hockeysverige.

Sv: Apropå nånting...
Enaranger: Det har varit laget som går upp som får 6 miljoner mindre. Laget som åker ur får de 6 miljonerna istället. Så laget som går upp har alltid sämst ekonomiska förutsättningar för att få till en slagkraftig trupp.

Detta är SHLs sätt att driva utveckligen för svensk hockey. Ge 80% av resurserna till 14 lag i SHL. Ge 15% av resurserna till 14 lag i HA. Resten av Hockeysverige får slåss om smulorna.

SHL är med nuvarande organisation och fördelning hockeymördare. DET kommer jag tycka oavsett vilken serie Timrå spelar i.

Sv: Apropå nånting...
Rytter:

Under en "normal säsong" med publik, så går det nästan jämt ut
mellan att dela tv-pengarna på 16 i stället för på 14, då lagen
får 30 hemmamatcher i stället för 26. Kan t.o.m. vara så att
de lag som tar in (och har) mycket publik, skulle gå plus på det.

Men nu lär det väl troligen inte bli "normala mängder" med
publik ens nästa säsong, om man tolkar FHM:s prognoser
rätt. Men FHM har haft fel förr, om man säger så.

Så det lär krävas sparande från klubbarna även nästa
säsong, för att "komma igen" ekonomiskt, från de stora
tapp som görs denna säsong.

De lag som är mest emot att dela på 16, tror jag kan vara
t.ex. Örebro och Växjö. De påstår alltid att de inte har dyra
trupper. Och alla som läser vilka spelare de har i sina trupper
förstår inte hur "det går ihop".

Vet inte vad den där "fallskärmen" på 6 mkr är, som de som
åker ur betalar. Om de är att de köper den andel som laget
(eller ibland lagen) som åker ur, haft i SHL. Frågan är då
vad som skulle hända om lag går upp, men inget ramlar ur.
Skulle laget/lagen från allsvenskan slippa betala 6 mkr då?

Sv: Apropå nånting...
Spock: gärna Hudik de har väl erp monitor som sponsor
Fast Brynäs tar pengarna

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: nog med elitlag Gif å TIK räcker näringsliv orkar inte med fler lag

Sv: Apropå nånting...
Spock: jo,det vore bra. Men Sundsvall kommer aldrig ha råd att spela i HA något mer!

Sv: Apropå nånting...
Jalapeno: nja jag ä bakom skotern och jagar ren, behöver en ny dörrmatta

Sv: Apropå nånting...
{9287}: lugna sig lite nu, låt timrå's forum vara om Timrå och inte om Leksand igen

Sv: Apropå nånting...
{9287}: Är du helt bortom flötet. Var skrattade jag åt Brynäs.

« · 2114459 · »