1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598812 inlägg · 6213 ämnen

Behöver Frölunda mer vila?

470890 · » Till forumet

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
actionleif: Lars lär väl spela på 3 backpar nu med tanke på vilka som är uttagna...

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Hälge: Tror iofs att Sanny och Jonsson får väldigt sparsamt med speltid ...för visst var väl Lars uttagen igen ?

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
actionleif: Givetvis är det kul för honom, men jag är lite kluven till att vi har så många spelare i landslaget just nu.

Jag förstår spelarna som vill visa upp sig i Tre Kronor, men jag skulle hellre se dem här hemma för att träna och återhämta sig.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Hälge: Roligt för honom! har länge velat se lite tuffare backspel i blågult


Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l: Klart att fRÖLUNDA behöver mer vila än de andra. De vägrar ju släppa spelare till Rosnon Cup. Tror att hela truppen går i ide ute i slottsskogen i en lövhög. För att sedan återuppstå lagom till annandagen.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:

Du lever i din lilla bubbla och jag i min. Gonatt på dig grabben.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l: Jag har inget emot Frölunda som lag men jag vill fan inte att de skall vinna SM-Guld när de inte skickar några spelare till landslaget.

Finnarna kan stanna hemma men svenskarna skall åka. Nej jag tycker Jonte Hedström resonerar rätt skönt till det här att spela i landslaget.

"Det är lugnt, vi kommer hem den 20:e så då sticker jag hem till Skellefteå, vi får ändå fyra dagar ledigt då man får umgås med familjen och koppla av, sen drar allvaret igång igen".

Om fler vore som Jonte skulle jag grina av glädje. Det spelar ingen roll vilken status det är på turneringen.

Man kan inte räkna med att få skåla i champagne varje dag och käka oxfilé med bearnaisesås.

Det kommer en baksmälla ibland oxå då man får käka uppstekt gröt och dricka kallvatten.

Det handlar om stolthet. Är man så förbannat stolt så man vill tillstå i intervjuer och reportage i TV, tidningar å radio då får man banne mig visa det oxå.

Åh nej jag känner inte Jonas Johnson särskilt väl det måste jag tillstå. Men i sådana fall har han lurat en hel nation och gör med en fasad utåt när kamerorna rullar och mikrofonerna är på.

För då är han inte särskilt trevlig. Dessutom tappar han väldigt ofta humöret ute på isen både mot domarna och motspelare.

Jonas är definitivt ingen förebild för yngre killar...

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l:
Det var suveränt bra skrivit.

Förresten jag hoppas att du inte räknar mig till den "uppblåsta" skaran.........

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
håckla: jag håller och med

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:

Jag håller med dig i det hela att det är kasst att vissa spelare inte ställer upp för sitt land när landslaget kallar, det säger jag absolut inte emot.
Är bara ditt resonemang om att Frölunda skulle ligga där dom ligger för att dom inte har spelare i landslaget. En mycket långsökt orsak till det hela.

Vad gäller Johnsson har jag ingen aning om hur väl du känner Jonas Johnsson men den Jonas jag känner till och har träffat är inte den du beskriver.

Framgång har absolut inte stigit mig åt huvudet. Jag var med på den tiden vi harvade i lingonserien, borde jag inte då kunna få njuta av att vara bäst när vi nu ändå är det? Finns många frölundaiter som har en lite "uppblåst" inställning men jag och de flesta jag känner är ödmjuka och ser på det hela nyktert.

När vi då inte dricker glögg vill säga..;)

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
gud: det är samma sak tycker jag om inte du håller med så är det din sak man ska ställa upp för trekronor så e de bara

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle: Det smög sig in lite stavfel i föregående text. Hoppas ni har överinseende med detta och kan läsa lite emellan raderna.

Budskapet gick åtminstone fram hoppas jag...

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l: Zäta har tackat nej till landslaget till turneringen Brosno Cup i Moskva p.g.a. en krånglande handled ocxh det r mig veterligen första gången någonsin en Timråspelare tackar nj till det svenska landslaget i modern tid. Nej just ja Freddrik Modin sa oxå nej tack med motiveringen att han inte lirat hockey på ett halvår och kände sig ringrostig och tro mig såsom han spelat i Timrå skulle han ändå inte tillföra någonting i Tre Kronor. Är man skadad eller drabbas av familjetragedier är ok att säga nej tack men annars skall man bara vara jävligt tacksam att man blir uttagen.

Vi har alltid ställt i största möjliga mån. Och ni har säkert haft halvskadade gubbar i eran trupp men att ni skulle vara skadade jämt köper jag inte.

Och Jonas Johnson har jag absolut noll respekt för som människa. En bra målspottare men tyvärr har han kört huvudet genom mixer och är väldigt arrogant och stöddig vid sidan om.

Jäkligt trist att framgång kan stiga en åt huvudet så till den grad att man helt skiter i vad andra tycker och tänker, säger eller känner!

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:
Håller med, det är skumt att Sveriges bästa lag inte har några spelare som vill lira i Landslaget...konstig inställning.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:

Har visserligen slängt i mig lite glögg men är inte särskilt påverkad.

Har Timrå två femmor i landslaget varje turnering? Har Frölundas spelare varit frånvarande varje turnering när vi sammanfattar säsongen? Svaret på bägge frågorna blir förstås nej.
Skall vi sätta oss ner och räkna spelare kan det på sin höjd bli en marginell skillnad åt något håll.
Å andra sidan finns det spelare som inte slits ut utan istället får en spark i häcken då han sporras och får vara med de stora grabbarna att lira.

Jag förstår heller inte varför du drar igång en sådan här diskussion nu, då det som du själv säger inte kan påverka läget som det är nu och när du faktiskt mycket väl kan få ångra dina rader då det återstår ett par turneringar. Tänk om det då är Timrå-spelare som tackar nej?
Är det "glidar-Timrå" det heter då eller?

Slutligen, vi defilerar hem guldet på grund av att vi har det bästa laget, och inget annat.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l: Men börjar ju undra vem fan av oss två det är som har druckit egentligen?

Naturligtvis är det en avgörande faktor i slutändan. Just nu kanske det inte påverkar tabelläget nämnvärt men i Mars-April kommer samtliga lag gå på knäna som haft spelare i landslaget och i när det blir jämna matcher och ställningskrig kommer alla de andra lagen vara de stora förlorarna.

Jag menar hur stor chans och vilken prognos ger du i procent att Timrå orkar matcha Frölunda i ett utsålt Scandinavium i en sjunde avgörande match om Guldet när ni vilat er mest hela tiden medans Timrås två första femmor varit högoktaniga och spelat konstant i landslaget under säsongen.

Jag skulle vilja ge Timrå högst 10% chans att rubba Frölunda!

Låter det skoj förhand att ni bara kan defilera hem guldet utan kamp?

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:

Är du full eller?

Att ens antyda att anledningen till att Frölunda ligger där dom är på grund av att vissa säger nej till landslaget är något av det mest korkade jag nånsin läst här inne. Trodde du hade mer innanför pannbenet än så!

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l: Nu när du nämner det i hastigheten så har du nog rätt. Inte samtliga sex vid ett tillfälle men väl en Frölunda-femma i en turnering.

Får revidera mig på den punkten. Men hittills i år då?

Hur många Frölundaiter har vi haft i landslaget då´rå?

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Sannes: Måste kännas fantastiskt roligt i April när ni är Svenska Mästare eftersom Färjestad, Frölunda, Linköping å Timrå har två hela femmor vardera på skadelistan medans ni är hela å fräscha.

Aja vi ställde åtminstone upp för Sverige. Och Jonas Johnaon är det skottpengar på.

Vad fan har gett tillbaksa till hockey för någonting som tack!

Han har pissat på svensk hockey rätt upp i ansiktet utan att ens be om ursäkt - fy fan!

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:

Lundqvist ggr 2, Tolsa, Kahnberg, Sundin. Med Andersson alltså sex man som mest. Nu tror jag dock inte alla sex var med samtidigt men en turnering var det ju en Frölundafemma med dragkedjan framåt och Sundin med nån till bakåt. Eller minns jag helt galet?

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Det var bättre förr när Landslaget och Vikingarna delade på turneringarna, nu är det bara en stoor soppa alltihop.

Sweden Fur alle.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l: Kan du redogöra vilka det var i sådana fall?

Kan bara på rak arm komma ihåg Niklas Andersson.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:
Jösses, vad du var på hugget ikväll.....

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
ernie eagle:

Vafan snackar du för skit? Vi har alltid haft en massa spelare i landslaget innan. Förra året var ju halva laget borta på meningslösa turneringar så kom inte och snacka om att dom aldrig ställer upp!

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
gud: Jävligt smarta. Jag tycker det är en STOR FET JÄVLA SKANDAL att inte Frölunda ställer upp när nationen kallar.

Det kan lika gärna diskvalificera sig från Elitserien och skriva laget på Paradisön Jersey och titulera sig Jerseyiska Mästare till år 2088.

Sen kan samtliga svenska spelare i Frölunda säga upp sina medborgarskap och aldrig mer var stolt över "sitt" land Sverige.

Det är en hädelse att de tackar nej utan saklig grund.

All respekt är som bortblåst efter detta när de tackar nej till landslaget gång efter annan.

Är det konstigt att ni leder ES och ALLTID är fräscha när ni aldrig anstränger er.

EN STOR FET JÄVLA SKANDAL ÄR VAD DET ÄR!

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
kungsbacka:
Hmmm..Om du kliver upp 05:00 på morgonen och inte har lust
med det...Vad har det Frölundaspelarnas icke vara i en turnering
i Ryssland..??

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
gud: jag har ingen lust att gå upp kl 0500 imorrn o gå till jobbet jag heller tänk om alla skulle tänka så bara göra det som är kul

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
mok: får väl låna din då eftersom du inte är där

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
gud:

Ja för fasen, har tagit sig rätt bra de senaste åren. Kan snart kalla mig "man" jag med:)

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Danne_l:
Din 2 meters kalv..Har det börjat att blomma ut för dig ännu dårrå..;)

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Eller som lille gud brukar säga: "Kom tillbaka när du har hår på bröstet". Något som lär ta en sisådär tio år...

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
kungsbacka: Du var mej en intressant liten prick som dök upp, ta och gör alla en tjänst och kryp tebax under den stenen du kom ifrån.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
kungsbacka: Inte när jag skrév inlägget ?
Men sen fick ni väll däng av MoDo kanske ?
För när inlägget skrevs stod det i tabellen VF 28 LHC 30 TIK 29

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
kungsbacka:
Jag gillar Frölundas sätt att lira hockey...Så om det är det du
menar att jag är smyg Frölundait så då är väl jag det då...

Vilka tror du vinner i långa loppet att skippa en skitturnering i Ryssland
Timrå IK med 5 lirare i laget eller Frölund med 0 lirare??

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
gud: lathet kallar jag det för erkänn att du är en liten frölundait det verkar iallafall så

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
gud: igen så undrar jag om inte du är en smygfröl. man ska iallafall ställa upp för trekronor

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
kungsbacka:
Så om du hade varit en hockeyspelare och varit småskadad
Skulle du verkligen vilja åka till Ryssland runt julen för att
lira hockey då?? Joo Tjeeeena...

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Helg Ernest: någon här har fel fröl kärringarna o timrå har spelat lika många matcher eller?

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
kungsbacka:
Hmmm...Eller så är dom jävligt smarta..??

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
mok: du verkar inte kunna mycket du alla spelare är väl mer eller mindre skadade men frölunda spelare är en bunt kärringar veklingar trekronor klarar sig bra utan dom så dom kan vara hemma o vila efter dom har så ont

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Dream Team: Hade för mej det men det var någon nedan som sade annat :)

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
mok: Både Frölunda och Timrå har spelat 28 matcher. Mora och HV 71 har spelat 29, Linköping och Luleå 30.

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Helg Ernest: Kan det inte vara så att ni spelat fler matcher och inte Frölunda mindre? Ni har väl spelat omgångar som kommer framöver. Ni ville väl passa på medans ni hade en formtopp :)

Sv: Behöver Frölunda mer vila?
Helg Ernest:

Så är det. Frölunda är klena.

Behöver Frölunda mer vila?
Som dom sa på tv sporten. Tabellen halltar.¨
Varför har Frölunda spelat en match mindre än "oss" och två mindre en Linkping ?
Är det bara för dom skall få mer vila ?

470890 · »