palleparling: Tror det kan bli så att detta gör att hela laget är helt påslaget från start över hela banan. Vill minnas att Rögle hade ett riktigt stort manfall mot oss senast och vi minns väl hur det påverkade dom?
Ikväll skulle det sitta så jävla fint med en seger pga laginsats. Inget flyt, inga slumpmål. Bara kamp, karaktär och välförtjänta mål. EA gör två, Walli, Boyce och Lundin ett var. Där har ni det.
bar mofftak: Det är ju som alla vet större risk för skador när man måste belasta vissa nyckelspelare hårdare! Men vi får hoppas att vi slipper fler skador ikväll. Dessutom hoppas jag även på seger, borde inte va omöjligt om vi har marginalerna på vår sida!👍
Tom Topp: Lasse Johansson klev ju av för sjukdom mot oss och spelar nog inte ikväll. Undrar om det är nån skit från Frölunda som Rautio och Svensson dragit på sig...
Ge oss frid Å vinn ikväll rabbuslingar!!🙏 Ida tog ja å Fimpen sparken tä Bolage!! Nu sitt vi i hemmabaren å annlysera inför matchen i Isstadion ikväll!! Sjukstuga 😩 Ä Sven Melander( Bärra ) mä på bakken ikväll 🤔 Lönnå på Grammofon!! Låt dä rinna lätt i strupuslingen..🥳🥳🥳 Kaffe kaka å tredje raka mot Lulä…Halleluja 🙏
Äsh då ingen fara, ni kommer vinna vilket fall ikväll :))) vi kan leva i zonen hos er men skjuter ändå bara alibi skott, så alla målvakter är mer eller mindre världs målvakter
Tror det är viktigaste hemmamatchen på säsongen att vi öppnar som en klassisk bulldozer. Alltså, som vi sedan långt tillbaka är van med att Timrå gjort på hemmaplan oavsett säsong. Vi har ett kraftigt försvagat lag, och en nyckel till att detta ska bli poäng är att Inge skräck i ett bräckligt Luleå. Får de ta taktpinnen, och vi agerar på hemmaplan som vi gjorde mot tex Brynäs senast, tror jag vi får svårt att vända skutan med rådande trupp.
Pyrret: kan diskuteras. Tycker vi stängde ner Frölunda jävligt styggt sist. Men skador på backarna så klart det kommer kännas, Didde eller Mats Walltin s frånvaro om den spelskickliga lurken spelat för Timrå..(ironi)
{8179}: Håller med, urstark. Och sen behöver väl Jonte såklart en sådan som Anton som inte gör anspråk på hans puck.
Men mina förväntningar på det kreativa och den offensiva spetsen var högre INFÖR säsongen. Ingen här inne i forumet såg väl duellerna sarghörnet framför sig och dregglade när stod klart att lagkaptenen från OS-laget samma år skulle komma hem och spela.
{8179}: Ja håller med, Rindell såg riktigt intressant ut där. Tycker han förlvrigt såg mycket mer trygg ut över hela isen mot Frölunda. Hoppas han fortsätter att växla upp. Ett riktigt fynd av Kapanen i så fall om produktionen kommer igång lite med framöver!
Sputnik: Ante sa i nån intervju att det blir Pääjärvi som tar Weddas plats i kedjan. Kollar man på vårat PP mot Frölunda efter det att Wedda hade gått sönder så spelade Rindell på vänsterkanten där. Det såg väldigt intressant ut tycker jag med tanke på hans fina release.
spapsen: Lander är ju ingen kreativ spelare. Han är extremt duktig i närkampsspelet och längst sargerna, där har han sin styrka. Det är väldigt svårt att ta pucken ifrån honom när han har den. Sen spelar han enkelt när han har pucken, det är en storhet i sig som andra borde lära sig att utnyttja ibland.
{8179}: Nej som sagt så gör Lander sitt jobb på kontoret. Hanzl får vara kvar i andra PP. 👍 Frågan är mest, vem tar Weddas plats, blir det Pääjärvi där med kanske?
Sputnik: Vart ska Hanzl vara isåfall? Han plockar ju tex inte bort Dahlén från högerkanten så som han har spelat sedan han bytte plats med EP. Känns som att det kommer saknas något i den formationen om vi tar bort Hartmann, han står ju bra idag i höga slottet medans Lander brunkar framför mål.
En annan fundering: Tar vi bort Hanzl från PP2, vem ska styra det powerplayet då? Lundin? Nej, det känns inte bra.
{7043}: Jag kanske har sett för lite av honom de senaste åren och fått fel bild av vilken spelartyp han är. Att spela med Dahlén ger ju per automatik nästan en poäng per match. Fråga Albin Lundin om han saknar sina +50p säsonger med Jonte.
Min poäng (hehe) är inte avsaknad av poäng från Lander. Utan jag menar att han helt enkelt inte känns farlig med puck i anfallszon.
Modano: jo vi har en liten förmåga att suga upp andra lags rejects.... och hoppas på utveckling här trots att dom inte utvecklas på flera år i föregående klubb.
Skulle inte hinna dra så många slutsatser….