Enligt Sundsvalls Tidnings nätupplaga är det nu klart att det blir Lee Jinman som får lämna Timrå IK för att laget inte skall ha för många icke-EU-spelare. Han upplever tydligen själv att han inte kommit till sin rätt i klubben och inte på långa vägar svarat upp mot förväntningarna. Varken klubbens eller de han hade på sig själv.
Ganska väntat egentligen. I de matcher jag haft möjlighet att se tycker jag inte att han tillhört någon av de mer lyskraftiga i laget.
Trots det: Thank you Mr. Jinman for your time in Timrå IK. It´s better to try and failure than never try. Good luck where ever you will play in the future,
Rip Kirby: Alltså jag skiter fullständigt i det där gamla snacket om "själlöshet" eller att "arenan ska liga i Timrå" bara för att ..Ja för det är historia eller nått? Alltså intressant det här ändå. Jag hör ofta väldigt starka ... | Läs mer
Tja det enda jag hört är att han ville ha för mycket betalt, men vad vet jag..jag är ju bara en vanlig SpS beroende