Johan J: Några av de senaste spelarna som har ramlat in i elitserietrupper har hetat Johan Lindström, Patrick Yetman, David Cullen, Mika Niskanen och Burke Henry.
Nu är Yared Hagos den mest jagade på marknaden, inget ont om honom, jag tyckte han var väldigt bra i Timrå men han gör inte skillnanden mellan slutspel eller icke slutspel. Samma med namnen i mitt första stycke.
Det känns som att ett antal eliserieklubbar överskattade hur spelarmarknaden skulle se ut i augusti när de började pussla i våras.
{Lars Marklund är hemma i Boviken och laddar om, efter en omtumlande säsong i SHL-laget Timrå. För tillsammans med nye huvudtränaren Olli Jokinen tog laget flera steg, men avslutningen blev dock turbulent med dubbla kontraktsbrytningar ... | Läs mer