Är det bara jag som reagerar på Nubbens snack om ’det blir ett team’? Känns som en intern lösning istället för en extern? karlunden typ. Sen ersätta Marklund med en mer erfaren ass?
Hela SHL/Hockeyallsvenskan-cirkusen är ett enda stort kompisgäng bakom kulisserna. Klart Karlin måste få jobb någonstans även om han pissat på Timrå tidigare i diverse uttalanden. The Show Must Go On
Att Karlin äns nämns gör mig riktigt jäkla bedrövad, tycker han visat att han inte håller på shl nivå, samtidigt har vi hans uttalande om att han inte kunnat tänka sig träna Timrå, känner vi nubben rätt så är detta just vad som kommer hända dock 😔
Jag står med mitt Timrå i alla väder, men som sagt om Karlin blir tränare för Timrå så kommer det vara en extremt mörk period, och en totalt fel rekrytering.
Så snälla nubben avfärda denna pizzabagare/busschaför omgående
Han har spelat på ett kontrakt som kan förmodas ligga under hans faktiska löneläge.
Ska vi behålla honom på det kontrakt han förtjänar? Ska vi erbjuda förra årets bästa målvakt i SHL ett skambud som tack för hans insatser?
Om vi ska behålla honom för dom pengar han förtjänar… Vad ska vi steppa ner för nästa år? Dalles ersättare? Backsidan?
Det logiska är ju att Juel får ett kontrakt han förtjänar någonstans och vi visar att vi är en klubb som utvecklar och leder individer framåt. Värda att kämpa hos några år.
När vi förlängde med JJ så landade vi i detta. Det är klart att Tim skulle ha fått kommunikation om det med även om det är ett obekvämt samtal.
Tim har varit värd sin vikt i guld och jag skulle absolut inte gråta av att han honom kvar men jaaa till vilket pris?
För övrigt hoppas jag att ryktena som går kring spelare på väg in är rökridåer.
Det är inte direkt så att man sover gott i tanken om hur laget ser ut nästa säsong.
Det vill till att ganska många spelare i truppen inte är mätta utan utvecklas vidare… särskilt i det offensiva…
Bara maila Nubben [email protected] och skriva om varför det är en dålig idé att anställa Karlin som huvudtränare. Kommer det många mail från supporters som vädjar sitt missnöje lär han tänka om.
Stridhsyxa: det var just det som var min poäng också. Med JJ tittar vi endast på enskilda matcher och klagar men inte med TJ. Den sistnämnda har en fantastisk säsong (halva egentligen) och den förstnämnda mest halvdana. Jag tycker båda är medelmåttiga men där TJ har höjden och djupet och där JJ har en EKG som hade fått larmet att gå.
Cobbel: det gör jag med! Och med det sagt så måste det absolut viktigaste just nu vara vilken tränare vi får in. Det blir nog svårt att rekrytera både etablerade forwards eller backar innan den frågan är löst! Man vill nog veta vem som är kapten på skutan innan man kliver på!
Montén Python: Absolut, jag älskar tugget och rivaliteten mellan klubbarna, lite som när man drog igång "Vi hatar Modo" osv.
Men som du säger också, har man gjort ett sånt uttalande så behöver fingertoppskänslan finnas mellan klubb-SC-Tränare att man inte börjar jobba med varandra också.
Om vi går på Karlin spåret så kör jag mitt årskort i stubbfräsen och lägger TIK på hyllan :)
Mustard Tiger: Då får vi hoppas att det blir namnet som ligger före..i min värld borde inte Karlin ligga tvåa ens. Utan rätt långt ner på en sån tränarlistan.
Niikeliito: Jag blir riktigt orolig när jag läser det där.
Hur mycket tålamod tror Nubben och CO att supportrar och inbitna sponsorer kommer ha med Karlin? En urmodoit som uttatalt sig att Timrå aldrig skulle vara aktuellt.
Jag ser tyvärr bara fallgropar med den lösningen. Lite spelkänsla måste man ändå ha!
Niikeliito: Karlin?. Lyssnade på Domustrappan och kan bara hålla med analysen och skepsisen till Karlin . Va har han för meriter egentligen. Förutom sejouren i västervik? Och som medial person är han en katastrof. Tröttare figur får man leta efter. Hoppas verkligen det blir nån annan.
Mattias Karlin fick lämna Modo i december och har sedan dess stått utan uppdrag.
Nu är han ett av namnen som är aktuell för att ta över Timrå efter säsongen.
I dagarna meddelade Tommy Samuelsson att han lämnar sitt uppdrag i Timrå efter säsongen och kommer att sluta som tränare.
Nu är Karlin en av kandidaterna till att ta jobbet som ny huvudtränare i Timrå, enligt uppgifter till Expressen. Kent ”Nubben” Norberg, som varit tydlig med att Timrå kommer gå på det svenska spåret med ny tränare, har inlett arbetet med att ta referenser på Karlin, även om någon formell kontakt ännu inte är tagen mellan parterna.
Karlin är intresserad av ett nytt uppdrag och uppges vara redo att ta över i Timrå.
En faktor som talar för honom är närheten till hemorten Örnsköldsvik, med en gynnsam situation med familjen, samt att han tidigare varit lyckosam med små resurser, som exempelvis under tiden i Västervik.
Det finns dock minst ytterligare ett spår, som i dagsläget ligger före Karlin på listan. Skulle det inte bli aktuellt kommer Karlin att ligga väldigt bra till.
P A: Jag kan lugna er med att det inte är en AI-låt. Vi har faktiskt fått den av vår käre kapten Anton Lander som i sin tur fick den av en vän till honom. Vi ska självklart ta reda på lite mer och ge cred till skaparen som sig bör. ... | Läs mer