Smörgåsen : nästintill omöjligt att göra en rimlig bedömning om man inte får betalt för tiden man behöver lägga ner. Man måste isåfall nöta minst 30-40 matcher där man bildar uppfattningen i vilka sammanhang han bidrar/gör det sämre. Poäng i sig säger ingenting. Krigar man in mål eller är man hjärnan bakom ett mål, vad gör motståndaren, bjuds det på ytor lr skapar han ytor, vilket tempo var det, vad tilläts i förstörande spel osv.
Det är här man skulle behöva verktygen alla klubbar och vissa journalister har. Skriva in namnet och få alla byten på video på just den spelaren. Dom får betalt för det dom gör och förkortar arbetet med 97% på samma gång.
Här har vi inte en chans, sen kan vissa tro mer eller mindre på värvningen. Det stannar ändå vid en ytterst tydlig hobbyscouting. Så man får helt enkelt tro på att alla positiva sidor hos kivenmäki går att applicera på shl.
Ska bli intressant att se Kivenmäki nästkommande säsong. Reflekterade lite över kvaliteten i finska ligan, en sån som Vilmos Gallo har lika många poäng som Kivenmäki i slutspelet till exempel. På två färre spelade matcher dessutom.
Sjukt svårt att veta kvaliteten över ligan känner jag.
Gathlopp: Kivenmäki med ett ass idag. Dom torska med 5-3 dock. Men han har riktigt fina händer alltså. Den där spelförståelsen bör han definitivt kunna få utdelning på i SHL också, framför allt i powerplay.
Gathlopp: Ja idag så fixar jag lite slantar till ungdomarna i Timrå genom min föredetta chef!!! Jag har dragit in en riktigt vacker slant på trav så han kommer att få 10k att foga in i sponsringen!!!🤣🤣🇱🇸o dom ska bara gå till ungdomsverksamheten!!😎🇱🇸🤣
Gathlopp: Hudiksvall har ju varit det bättre lagt rent spelmässigt båda dom här matcherna. Det har bara varit målen som saknats. Tror det kommer att göra Hudiksvall gott att få slippa hemmaplan i två matcher nu. Inte helt omöjligt att man klarar av och stänga serien på Gotland med två segrar.
Gathlopp: Vi har ju så där 150 bortamatcher i småland varje säsong så då ska vi nog kunna fixa att åka till Visby också även om Hudik vore att föredra.
...så tänkte Hudik strula till det för sig... igen. Började darra redan igår och idag ser det ut stt bli torsk. Blir spännande att de hur det tacklar två raka bortamatcher nu.