1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601985 inlägg · 6213 ämnen

Missat slutspel är inte gratis.


Missat slutspel är inte gratis.
Om man räknar med en publiksiffra på 5800 varje slutspelsmatch och en snittentre på 200:- blir det 1.160.000:- i kassan varje match.
Lägg sedan på pilsner, kiosker osv så kommer vi upp på ca. 1.300.000:- i intäkter varje match.

Under 5 missade slutspelsmatcher kommer man således att gå miste om minst 6.5 miljoner sköna slantar.

Spelarna kostar ju säsongen ut så ett missat slutspel är inte gratis.

Mitt förslag är att Timrå IK tillsammans med SK gå in och dumpar priserna på dom seriematcher som är kvar för att stötta laget på upploppet.
Vem minns inte Västerås borta i kvalserien? Där hade laget minst 3 extraspelare på läktarn!!

Sv: Missat slutspel är inte gratis.
Per HApps:
5 stycken?
då räknar du med semi år då?
:-)

Sv: Missat slutspel är inte gratis.
Per HApps:

Din matematiska uträkning saknar en väsentlig del. Driftskostnader, inköp av konsumtionsvaror, kostnaden för runt omkring arrangemang, skatt på inkomst m.m.

Så om du kanske halverar den där summan så kommer du närmare sanningen. Jag har hört uträkningar baserat på då Kempis fylldes med 5 500 personer under slutspelet och då räknade man med ungefär 500 000:- i nettointäkter per match.

Sv: Missat slutspel är inte gratis.
matsby:
Klart jag räknar med semi. Nu börjar ni låta som Billan Westin, ni vet hon som vann en! världscuptävling.

- Jag är nöjd om jag hamnar bland dom 10 bästa.

Undrar varför hon bara vann en?

Sv: Missat slutspel är inte gratis.
matsby: Tror nog att resultatet när vi ser tillbaka på säsongen 2003/04, kan sammanfattas med maximalt en plats i kvartsfinalen.

Bättre än så är tyvärr inte Timrå IK detta år...

Sv: Missat slutspel är inte gratis.
Per HApps: Sedan ska väl spelarna ha sin del i bonus vid ett ev. slutspel. Så bara intäkter är det inte. Men jag har känslan av att man missar slutspel i år pga dåligt psyke. Timrå har ju gått på moln hela förra säsongen och halva denna, man kan tydligen inte hantera motgångar. Man gör inte mål på på ett par matcher, sedan är hjulet igång och man tar sig inte ur.

« · 384880