Ett 2-års kontrakt med Crippe tycker jag vore bra. Bara han själv vill satsa ordentligt, förbättra sin fysik och mogna i sitt spel i vissa situationer så kan vi snart ha en helt TIK fostrad ES stjärna i klubben. Crippe har talangen, speeden, skottet och är väldigt svårfångad när han är på humör!
Mathiassons 3 års kontrakt plus Kapanen å Koivunens 2 års var mycket bra för en stabil stomme i TIK.. Crippe kan mycket väl kommande säsong (om han ritar på;) visa sig bli en till kugge =)
Ok, Söderström nobbar Brynäs men frågan är om vi verkligen vill ha honom kvar i Timrå IK...? Han började bra i de första omgångarna denna säsong men sedan då???
COLD MAN:Okej det är ju iaf bra att dom ger Crippe ett kontrakt förslag.Den här säsongen blev hans sämsta i Timrå-tröjan så om han bara blir kvar så har han mycket att visa.
Nike89: Han verkar i alla fall ha fått ett kontrakt förslag av TIK. Crippe har en hel del i sig. Skulle han nu bara lägga på sig några kilon och utvecklingen går framåt så kan han bli hur avigt bra som helst.
COLD MAN:Brynäs har det inte lätt med att värva spelare direkt!Men man undrar ju om Crippe gör som Marcus Matthiasson och stannar kvar i Timrå?Det verkar inte vara omöjligt!
RunarUp: Bara vi får in reklampengar så skiter jag i tröjans utseende just nu helt enkelt. Nu måste föreningen börja jobba upp ett eget stabilt kapital. Om det går ut över tröjan, so be it! Anser jag. Med respekt för att alla tycker olika.
Mathiassons 3 års kontrakt plus Kapanen å Koivunens 2 års var mycket bra för en stabil stomme i TIK.. Crippe kan mycket väl kommande säsong (om han ritar på;) visa sig bli en till kugge =)