1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 605223 inlägg · 6213 ämnen
2946015 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: U20
JanneH: Den här indelningen är ny för i år, Bobbarna var för den men tveksamt med de längre norrut. Fördelen vad jag förstår bir bättre när det blir slutspel.

Sv: U20
JanneH: Upplägget är ju faktiskt nytt för denna säsong. Men det går inte att komma ifrån att det skiljer otroligt i restid och reskostnad mellan norra och södra serien.

Fast det är ju samma i HA och SHL, ta bara Östersund som har 3h till sin närmaste hemmamatch, medan Smålandslagen har krypavstånd till hälften av sina matcher.

Sv: U20
Söderöver: nej men däremot vann tydligen Bobcats mot både Sollentuna och Vallentuna i helgen. Lindlöven och Hudik toppar serien före bobbarna men herrejävlar vilken ruin-serie Hockeyettan Norra måste vara. En serie på 20 lag.
Forshaga är ett av lagen och Kalix ett annat. Mellan dessa två orter är det över 110 mil resväg och res tid på drygt 13 timmar. 5 lag från västerbotten och norrut, 6 lag i mälardalen. Resten utspritt där i mellan. Borde man inte kunna ordna så att lag från en viss region möter varandra mer ofta och sedan kan man möta långbortistan i ett slutspel? Hade man inte en Norra, Södra, Västra och Östra gruppindelning förr?

Sv: U20
Någon som vet något om U20 MIK-TIK från igår?

Handbollssiffror.
Ser ut att varit inspirerat av A-lagets bortamatch mot brünāss.

5 mål men tydlig förlust.

Sv: Timrå IK - Luleå HF 2025-11-29
För övrigt så är årets jultröja förbaskat snygg! 👍

Sv: Timrå IK - Luleå HF 2025-11-29
Villervalla: Bra beslut av Timrå

Sv: Timrå IK - Luleå HF 2025-11-29
The great one: Det var väl till och med så att EG frågade Timrå om de hade plats för honom men fick inte ens ett svar så då förlängde han med Luleå, iaf enligt när han var med i STs timråpod tror jag det var.

Sv: Timrå IK - Luleå HF 2025-11-29
Rallarn: Räcker 500 miljoner? 500.000.000× 5 %= 25.000.000 ger drygt 2 miljoner i månaden. Utopi!
Kommer aldrig att ske.

Sv: Timrå IK - Luleå HF 2025-11-29
steveroper:

Inte vice versa heller, då Timrå aldrig givit honom ett kontraktsförslag ens. Ständigt poppar den upp med jämna mellanrum, påståendena att EG skulle ha tackat nej till Timrå. Det är en myt. Låt oss en gång för alla sätta punkt för denna pseudodebatt.

Sv: Timrå IK - Luleå HF 2025-11-29
Cobbel: Har alltid tyckt att han gett ett otrevligt och arrogant intryck i intervjuer och några varmare känslor för Timrå har han väl öht aldrig yppat. Mer än nåt pliktskyldigt nån gång för att han råkar härstamma från regionen eller nåt.

Sv: Timrå IK - Luleå HF 2025-11-29
steveroper: Hört att han ska vara riktigt bra att ha i omklädningsrummet, duktig på att ta hand om nya och få med alla i gruppen osv.

Sen har man hört andra EJ charmerande rykten kring hur personen ifråga är på stan med ett par öl innan för västen. Många kompisar som träffat honom ute och då är han rätt grisig. Med tanke på hur duktig Timrå är på att lägga krokben på sig själv redan som det är, så vet jag inte om vi hade mäktat med en sån person utanför isen.

2946015 · »