Zäta75: isåfall är han direkt olämplig som sportchef .. i en fattigklubb som timrå...undrar vad en sån som sportrådsZäta och hemlige Arne har att säga om det pratades 150k. ?.rimligen bör man prata pengar sins emellan när det pratas spelare? Jag kan ju ha fel och att det som diskuteras inom gruppen är helt andra saker... Ny kaffemaskin och när zätas tröja ska upp i taket...tex
Montén Python: när man är i sinnesstämningen man har efter att förnedrats i kampnivå av LHC är det sällan en bra idé att börja lösa uträkningar av löneläget i truppen.
Jag är mest besviken på att kampen inte kommer upp. Att spelarnas kroppsspråk undantaget några såklart!
Lander tycker jag visar integritet och jävlaranamma, försöker dra lasset, gör mål, ja han visade gott gry idag.
Jag tycker inte EP gör det trots målet, han har mer i sig och är erfaren nog att kunna få ut mer! Hartmann lider jag med för ikväll var fan allt fel i hockeykroppen där, då lastades det på med mer istid. Walli tycker jag visar kroppsspråket -nu måste vi steppa upp! Han åker hårdare driver på, men hamnar utsida HEEEELA tiden tyvärr.
Hardegård fortsätter vi att lasta tid på trots att inget ges tillbaka, sorry jag önskar av hela mitt hjärta att Harde ska lyckas men det går såååååå sakta och det hamnar i täck eller sarghörnen hela tiden.
Freij körde PP och man ser att han återigen drar upp passningstempot men när man gör det ihop med en Hartmann som är ISKALL på ena sidan och en Pettersson som vill hålla i fast vi står stilla i positionerna då plockar man bort Freij därifrån när han får tillbaka passningar markering! Signalerna blir ju: Misslyckas med grunden och spela det spel vi inte behöver och som leder till att det faktiskt inte märks att vi är en mer än motståndaren på isen så får du ökat förtroende.
Att ställa upp paraply i PP är ju menat just för pass i sidled och direktskott men inte hos oss av någon anledning!
INGEN ÄR JU BEKVÄM ATT DRA SKOTT I VÅRA PP!
Jo, Heiki. Dahlén kan också men sällan direkt.
Och då är det väl iofs rätt att inte ge för mycket förtroende till den nya skolan.
Det provocerar ju ändå lite att vi ska profilera oss som bra val för unga spelare med mycket talang men sedan ska vi stöpa allt i en gammal klassisk modell som inte ligger i tiden och tro att vi ska landa i ett positivt fack hos unga?
Om stofilerna vill köra passningar tills målet är öppet gör det i PP2 vi måste våga köra modern hockey med moderna spelare som har rörligheten med.
Här förväntar jag mig mycket mer aktivt arbete av tränarna.
Specialteams är så fruktansvärt viktigt för lag som oss som sliter på med hopp om slutspel lika mycket som att hålla oss från kval eller tidig sommar!
Blir det tidig sommar hoppas jag att Sandra kopplas in direkt! Börja sommarträningen när övriga lag spelar slutspel! Därefter kan dom vila.
Vi har kort om folk på frw sedan Wedda gick paj och bojsen drog mot jvm.
Då hamnade 91 i en toppkedja. Resultat senaste 10: 0+0 och -4
Han har kvalitéer i närkampsspelet, ja, men återigen… Signalvärdet mot supporters, sponsorer och laget?
Det lossnar inte. Hartmanns kamp mot formen idag? Det lossnade inte.
Är det verkligen inte bättre att vila folk som inte funkar och åtminstone skicka signalen att men begär mer?
Det betyder inte att chefen inte älskar dig ändå! Men tagga ner lite och starta om.
Vi vet, Madsen, Nubben, lagkamraterna vet alla att 91 kan vara rak och vinna dueller, gå på mål och skapa kaos, samma folk vet att Hartmann kan skjuta!
Allt har låst sig och man bara lastar på och resonerar att kärlek löser allt.
Trots att det är uppenbart att 91 och 94 lägger en jävla press på sig själva att ta sig ur sina hålor dom spelar i och vara bättre.
Jag efterlyser aktivitet och signaler från våra tränare att 1: inte kapitulera när det låser sig & 2: agera på ett vis som signalerar vilja och ger förtroende där förtroende förtjänats.
Sedan önskar jag ju att backarna steppar upp i sin offensiv igen. Vi har aldrig varit starka där men nu är det ju fjolårsnivå igen.
Det ser ut som att dom verkligen inte vill finnas i en offensiv kontext alls…
Fan backers! Det kul att göra mål! Vinna matcher och spela hockey över hela planen…
Lasta in skiten på mål bara!
Jaja…
Lundmark behöver vi för vi är ganska lätta och han är inte en frälsare och har inte betalt för att vara en sådan heller men vi är tunna som fasen och med en Dahlén skadad så är vi där att bara trumma på efter samma melodi som gjort han helt oumbärlig för oss vore skitdumt när han inte är tillgänglig.
Vi måste verkligen få mer omställningsspel och 2-1or 3-2or…
Jag vet på ett ungefär vad vi har för material i truppen nu och baserat på det så är det tränarna jag begär mer av först och främst.
Kampen rullar vidare!
Vi kommer se ett bättre spel när vi har Genborg tillbaka i fysiskt slag, Lundmark på rulle igen, Wedda på isen så vi kan väl försöka att inte såga läget allt för jävla hårt efter den hedersvärda torsken mot FHC och den förnedrande torsken mot LHC…