När backarna involveras under uppspelen åker dom bakåt med pucken och sätter sig själva i dåliga situationer varje gång. Ingen att passa? Ta meter och dumpa från röd eller åk om det går och tvinga en frw att täcka upp. Gå inte hem och bli uppäten!
Backar i offensiven: Lägg inte varenda jävla puck i rundeln! Det är väldigt lättläst!
Forsmark: när vi har chans att göra mål så måste man försöka. Då behövs inte en trött fösare. Klipp till för fan!
Fy fan vad tråkigt det här va då. Jag är fortfarande kvar i OS-hockeyn och besvikelsen efter gårdagen. Var längesedan man var så här otaggad för en Timråmatch..
Villervalla: HA:s status har sett bättre dagar, det är väl ungefär den slutsats jag drar av det faktum att ingen annan än Liigas jumbo verkar sugna på att plocka honom.
Jag kan ha missat, men har vi sett någon indikation på antal sålda ikväll? Antingen så missar jag mycket reklam nu, men känslan är att vi har gått ned oss i reklam inför matcher den senaste tiden? Kanske inte orkas läggas så mycket krut när MIF är på besök i för sig.
Jaha, Luleå vidare. Man får väl ändå hålla på norrlandslagen när ens eget lag är ute. Men en sak skaver rejält med just Luleå Hockey. Det är Sveriges enda statligt sponsrade SHL-lag. CSKA Luleå alltså. Huvudsponsorer är två statliga ... | Läs mer