Johan J: Jag får det till 157 utvisningar till Bofors i andra perioden. Hittills. Undrar vad Kåberg gjorde 26.02 för att förtjäna 56 utvisningsminuter på en gång...
250kg kärlek: därför att du lät så pessimistisk...jag tror att tik kommer att etablera sig i es...det kommer att vara några hårda säsonger innan det blir verklighet naturligtvis men om något lag kan göra det så är det tik, det måste jag tro annars skulle jag sluta följa tik...efter tik är etablerade så får vi mer pengar och allt det medför..oavsett om det blir verklighet så tror jag att vi har flera juniorer som kan bli etablerade es spelare..om inte i tik så i andra lag..
250kg kärlek: Bofors har snart inga spelare kvar. Verkar som om det är hårdare kamp om att undvika sistaplatsen än att ta den ärorika förstaplatsen i årets kvalserie.
joakim78: jo det också..hoppas personligen att han kan bli våran andra målis...han verkar vara en framtidsman ..enligt dagbladet tror jag det var...lr så var det st jag läste det i..
Johan J: Kan Ward gå under artistkontrakt ö-huvudtaget? Viss artisteri kan man kanske kalla hans hockeykonster. Men det är ett gränsfall. Han borde snarare ha ett grovjobbarkontrakt istället.
johan j: mycket riktigt men nu tror jag ej Ward får kontrakt då är det bara Jindrich kvar så nån kan man önska sig som kommer utanför Finland när det inte blir svensk från den inhemska serien.
TD: Skillnaden mellan spelare från Finland och Lettland är enkel eftersom de senare går som icke-euspelare och därmed tar upp en plats som säkert lagledningen vill ha vakant ifall det blir nödvändigt att förstärka laget under säsongen.
Det var ju på så vis som Igor Matuskin blev tvungen att lämna Timrå mitt under säsongen.
Mr Danne: Det är väl lätt hänt att folk börjar kalla LHC för köplag trots att de inte värvar mer än något annat lag. Faktum är dock att LHC endast värvat en etablerad forward, han är ju inte så tokig iofs, och två etablerade backar.
Visst kan det bli så om vissa får bestämma och då tror jag det blir hissen ner till Allsvenskan om nu ex 5-6 Finnar kommer till TIK, varför inte kolla i Lettland exvis kostar kanske mer men nu tro jag Finnarna tjänar en slant i Sverige annars har de inte kommit men det är min åsikt. TIK mot LIF i kväll och det kan bli en kul match fast Leksand är ju stora favoriter pricis som jag sa före kvalserien men nu är det upp till TIK att bevisa motsatsen och sen är det fotboll på 3 an Sverige Norge det blir också en höjdarmatch.