Alla: Glöm Pasi - han kommer inte! I övrigt kan ni glömma Ulf Dahlén och alla andra fantasifoster...
Det stora problemet är att Zätas övergång är beroende av vad Detroit vill. Om Detroit lämnar OK till övergång borde TIK få runt 1,5 miljoner. Om Detroit vill att han skall spela ytterligare ett åt i eliten, knappast troligt, kommer han eventuellt att lämna TIK för någon mer etablerad elitserieförening. Då får vi 700 000 kr. Problemet är att Detroit befinner sig mitt uppe i Stanley Cup och är inte särskilt intresserade av att diskutera eventuella övergångar. Detta kan kanske bli aktuellt efter VM och då kommer marknaden vara än mer urvattnad än idag... Om Zäta sticker måste vi kunna värva stort - inte minst sponsormässigt är detta viktigt.
Tycho: Kan inte mer än hålla med dig. Jag tycker det ser lovande ut inför denna säsongen så här långt. Men det tyckte man väl inför förra säsongen också iofs men då var det liksom nästan bara unga och lovande spelare (trodde man) nu känns det mer som folk man vet lite vart man har. Svårt dock att kunna döma Wallan utan att ha sett han och veta hur han ska palla för elitserietrycket. Men det är ju detta som är tjusningen.
Satt och funderade lite om denna Wallenberg... Han verkar ha varit målspruta i Allsvenskan när han varit där och haft stora problem i ES. Då funderar man lite. Sen läste jag Hockeymagasinets artikel om honom och fick se att han hade haft Bäckis i både färjestad och Modo... Bäckis har lite egna idéer om spelsystem och liknande så jag är inte så säker att han passade in i Bäckis spel. Jag tror han kan bli en överraskning nästa säsong.... hoppas kan man juh få göra iaf...
Jag känner som så att det hade varit betydligt mycket hårdare att mista Mackan är Linda vilket jag tror att många håller med om. Sen så känns faktiskt inte Fagens övergång så tung heller måste jag säga, tror inte det är så svårt att hitta en kille av samma kaliber faktiskt. Tänk att han var ju nästan okänd då han kom hir inför förra säsongen, inte så värst många som trodde att han skulle göra så pass många mål då. Med tanke på det så är det ju inte alls uteslutet att hitta en ny spelare som är lika bra på samma sätt, eller?
Men visst hade man vilja haft kvar han det måste jag säga.
Jaha har vi värvat en ny Simons nu eller...? Hoppas jag har fel. Modo snodde den finska backen, förjävligt! Så länge som det är så här att andra klubbar snor de bästa spelarna framför ögonen på oss så förblir vi ett kvalserielag. Dessa spelare måste vi knyta upp. Nu måste det knytas upp klasslirare, ingen utfyllnad, den har vi redan, framförallt om Zäta sticker.
Ingen som tagit tillbaks det som folk gjorde förra Silly Säsongen nämligen vända namnen bak och fram? Mik Laats från Lettland var det en hel som gick på.
Johan J: Man kan ju alltid hoppas.. Annars är jag lite skeptisk till att hämta lirarna från England, skulle dock inte ha något emot om Giffarna gör det.
Tror säkert att Nubben vet vad han gör och att Sickan ehh Wall Enberg äntligen får komma till en klubb som han kommer att trivas i!
Kan han ligga på i runda slängar 10 mål så får vi vara nöjda!
En kanonvärvning som man säkert inte heller betalat så mycket för! Nästan gratis skulle jag tro?! Börjar som sagt att ta sig som mordbrännarn med eld i håret sa!
Stämmer in i hyllningskören till Markus Matthiassons ära, och då är jag ändå brynäsare. Det känns så skönt att i tider då pengar verkar vara allt och lag som t ex Linköping hugger på allt se att det finns spelare som har integritet och klubblojalitet. Nog ville jag ha Matthiasson till Brynäs allt, han stod högst på min önskelista och jag har stor respekt för honom. Den respekten är idag ännu större. Tack Mackan, alla är kanske ändå inte till salu?
För att försöka uppskatta och få en inblick i Patrik Wallenbergs kapacitet har jag jämfört hans år i engelska Super League med en David Longstaff som kom till Djurgården inför den här säsongen.
Longstaff sista säsong innebar 19 mål och 29 assist, totalt 48 poäng på 47 matcher i Sheffield Steelers. Året innan blev det 12+24 poäng på 40 matcher. Under säsongen i Djurgården blev det för hans del 9 mål och 11 assist på 45 matcher.
Wallenbergs resultat under sitt år i Storbritannien blev 21 mål och 36 assist på 48 matcher vilket alltså gör att vi kan räkna med att han kommer sätta i runda svängar 10 strutar om han får hålla sig frisk och tar en plats i laget.
Draget: Jag har bara sett Wallenberg i någon enstaka match med RBK. Vore bättre att vi kollar med Röglefansen, hur Wallenberg lyckades hos dem. Mål- och assistpoäng säger inte allt. Sedan har vi inte pengar för att bara värva färdiga stjärnor. Hallin värvades också för att få växa med klubben, får han sitt riktiga genombrott nästa säsong, kanske?
Laken:Wallenberg är ju kanon eller hur han kommer att ösa in poäng för oss!Här har Nubben och company hittat en riktigt bra målgörare för Timrå..kul igen med en spelare från England eller var det Scottland!
Om nu Linus vill gå till ett så spelskickligt o kreativt lag som Luleå så får han väl göra det. Vi spelar ju tydligen inte en sån hockey som tilltalar honom.
Man han ska ändå ha tack för den tid som varit o därmed har jag sagt nog om detta sorgliga kapitel i o med att Linus var en av mina favoriter.
Nu ska jag ta lite luft o gråta en skvätt!
Vänta o se Lule hamnar i allsvenskan o Linus med dom, Sorry Linus. ;))
Makarov, Kongo, Patrick och dr-nix: Tack för denna utredning, jag får väl fråga Uffe, om han förirrar sig till Skåne på semestern. Tänk vad man samlar på sig oviktiga och oriktiga uppgifter, när allt finns på internet. Nu finns ännu mer plats för silly season-bryderier i hjärnkontoret.
Läste just Patriks berättelse om vistelsen i diverse klubbar. Han är onekligen revanschsugen efter misslyckandet i SA med Rögle häromåret. Eller kanske tänker han på ES-äventyren. Jaja, detaljer...
Inte hade han behövt sagt nått om detta! Såsom vi spelade i år så måste det ha varit svårt för de andra lagen att inte underskatta de övriga spelarna!
Var ju många i laget som istället blev förbannad på honom och detta kanske inte var ett sånt smart uttalande ändå?!
Klart att han gjort en del för klubben och även klubben för honom ! Men av alla lag och just Luleå?!
Och visst var ryktena igång innan kvalserien var färdigspelad att Linus var på gång till Luleå, har då åtminstone jag för mig?! Och det tyder ju på att Luleå varit i kontakt med honom på nått sätt innan serien varit avslutad!
Jag: Instämmer !! Kanon Markus !! Vad SKÖNT det känns att få veta att Timrå har denna toppenkille i minst tre år, nu borde det bli lite lättare att fortsätta att skriva kontrakt med resten av laget och värva nytt. Varför inte Tom Bissett ??
STORT Tack till Linus Fagermo för alla dina insatser i TIMRÅ dressen ! Lycka till i Luleå, men Kapanen kommer att spika igen när du kommer till LADAN i höst ..hi hi hi bara så du vet !! Mitt tips Kapanen kommer att hålla nollan 6 gånger
Nästa kontrakt måste bli med Casselståhl, Rajamäki och Styf !!
El Maco: Hur vet du att han förhandlat under pågående säsong...? Större slant? Ja, kanske det är mycket möjligt... Samtidigt så är ju detta deras yrke, jag vet inte hur starkt han känner för Timrå men någon "Mackan", Zäta, Cassleståhl eller Lind är det inte... Men Timrå har nog varit bra för hans karriär och han vill ha ett ombyte... Dessutom kanske Timrå inte känns lika roligt när Zäta inte finns kvar... Men jag önskar honom lycka till i fortsättningen iaf och är glad över vad han gjort för klubben...
mike66: Uttalandet om att Zäta var 98% av laget tände hela Timrå och gjorde att andra lag underskattade de övriga spelarna, det var smart sagt...
Jag försöker vara vän med alla i mina myspysbyxor o kanintofflor tills dess jag har allt på bordet, då kan jag säga vad jag tycker o bli en tiger in a dress! :))
Tidningarna hade rätt om Mackan! Jag tror på allt som skrivs i tidningarna! Och om nu El Maco som troligast också har "räknat" på detta skriver det så är det sant !
Har lite svårt att smälta att Linus väljer ett lag som jag inte har mycket till övers för!
El Maco: Är det som du säger att han förhandlat under säsong med Lule är det helt förkastligt! Sen så är det ju pengarna, för hockeykvaliten kan det ju definitvt inte vara!
Vill fortfarande inte snacka skit om honom för det är ju trots allt tidningsskriverier, än så länge iallafall!
Tycker att det är tråkigt slut ifall det stämmer för jag hade gärna sett honom i TIK dressen ett tag till!
Herminator: Tappet av Hållander (främst) och Oliver är naturligtvis kännbart. Men även om Dahlén inte var dålig förra säsongen så har han ju klivit fram ganska markant nu i deras frånvaro. Han är vår matchbildsförändrare den här ... | Läs mer