Hassan: Vi har under flera under haft fallande sponsor / marknadsintäkter. Vi har avskedat klubbchefen med vaga kommentarer om att man hoppats att klubben skulle hållas skadeslös. Vi har misslyckats med en nyemission. Vi gör alltid allt för att dölja årsredovisningen så länge som möjligt. Vi fick till exempel ett föreläggande från bolagsverket förra veckan för att vi inte skickat in årsredovisningen än.
Det positiva är att vi inte satsar som galningar trots detta.
Vi ska fan inte prat om andras klubbas ekonomi å lyxfjällan! Dä va int länge den vi had 85 miljoners i skuld å Kommunen fick host in peng i isladan!! Vi stod vi ruinens brant å dallra! Låt dä sköt sitt å vi vårt!
Freij till Sportbladet; "Det är Timrå som gäller i år, sedan vet vi inte hur det blir nästa år. Det blir väl möten efter JVM och efter säsongen. Jag trivs jättebra i Timrå och mitt hjärta är i Timrå. Det hade varit kul att stanna där i ett år till."