Vf chefen: På tal om SVT så är det dags att dom börjar lära sig stava. Någon som såg NHL-snacket med Wikegård igår där han listade dom hetaste spelarna? Det var visst Gigerre, "Martin" Hossa och nån annan tjomme som var totalt felstavad...
Arthur Dent: Han kanske ville visa att han kan bättre än så!!Han är knappast slö. Men efter Vitryssland matchen fick Salo ta så mycket stryk att han säkert blev jättesårad, och nu har han byggt en mur mellan honom och media..därför att Salo inte vill bli så sårad igen, och det kan man förstå.
Att säga att Tellan e bättre än Salo är inte sant. Visst om Tellan är jättebra idag och tar oss till final och vi vinner finalen så kan man ju kanske acceptera att han kan få stå när Salo lägger av. Men nu är Tellan inte ens i närheten av Salo. Salo har tagit jättemånga guld med oss, Tellan har inte tagit nåt. Om Tellan e med och tar tre guld, då kan man börja att jämföra honom med Salo. Men för mig kommer ialla fall Salo alltid att vara den bästa svenska målvakten som jag gillar mest.
rådbjer: Mycket sitter nog kvar i skallen efter den förlusten tror jag. Svenska folket var inte nådigt efter den förlusten och jag tror att det känns för Salo. Tycker dock att han var rätt kass mot Finland. Även backarna var under all kritik.
Huge: Är nog benägen att hålla med Huge i hans analys av Salo-läget.
Fast en fråga infinner sig: Sitter Vitryssland kvar i bakhuvudet? Inte när han spelar i Edmonton men när han drar på sig den blå-gula dressen, sitter inte sånt kvar oavsett vad han säger? Kanske känner pressen att inte få misslyckas igen med tanke på all skit han fick efter OS, vem vet? Inte jag!
ikväll kommer det att avgöras om Sverige kan ta revanch på Slovakien!? och som det ser ut med tellan i målet kanske det blir en annan början och utvekling på matchen.. man kan bara hoppas att det går vägen den här gången. För har inte laget presterat nog bra kan det bli bättre? återså att se.. Heja Sverige erica
Hockeytemperaturen är hög, Tre Kronor är favoriter hos svenska folket, och "hockeyjournalister" har hyllat drömmål och satt rubriker som tidernas hockeymirakel. Det lär gå som det brukar då. 7-1 till Slovakien.
NU är det inte långt kvar till nästa stora match för de svenska kronorna. man kan bara hoppas på att allt går åt rätt håll från början. Nu skall vi inte ge dom ett försprång som dom kan spela på. Slovakien tillsammans med Tjeckien är nog mästare på att spela på resultat. Nä grabbar ut och kör järnet idag. skit i vad Hardy säger- det är ni som skall vinna, inte mjuke hardy.
Vf chefen: TACK! Underbart att lyssna på Lasse Granqvist! Detta bevisar (efter att ha sett TV-Sportens(SVT)ihopklipp med Lasse G.´s referat)att sportsändningar ska ses utan ljud på tv´n med radiosporten på i stället !! Helt otroligt! Nästa match kommer jag absolut att göra det !!
Självklart skall hetaste målvakten stå, ngt annat vore tjänstefel.
Salo hade annars en otacksam uppgift igår. Fick stå och frysa första 10. Finskt PP: idiotstyrning av Selänne med skaftet. Salo oduglig? Finskt PP igen: skott av Selänne som styr på fot/blad upp i nättaket. Salo oduglig? Vinkelskottet borde han kanske tagit, lurigt skott i skäret som slumpartat letade sig in. De övriga målen: 1 självmål av Tjärnqvist (styrning igen) samt Saloräddning på första skottet, därefter får backarna inte undan pucken, pucken slås in via en styrning förbi en sittande Salo. Salo oduglig?
Salo är en kanonmålvakt och de gånger han varit omöjlig har han tagit allt, även styrningar av gårdagens kaliber. Kommer man rätt in i matchen och får göra några idioträddningar brukar det flyta på. Denna turnering har det inte varit på det viset, det är bara att acceptera. You win some, you loose some. Skadan kan också ha haft viss inverkan, även om han själv påstår ngt annat..
Salo spelade inte alls bra igår...Tellqvist måste få stå...annars e de ingen ide att spela matchen...!Hörde också att han har VM:s bästa målvakts procent..!!
finne85: Jönsson är ett spelgeni. Hans rätta jag kommer fram i ett lag där det finns fler av samma kaliber. Jönsson har varit dominerande i nästan alla matcher. Jag kan förstå den skeptism som infunnit sig hos vissa när Jönsson, med ett riktigt mediokert grundspel och riktigt uselt slutspel, blir uttagen till VM. Men likt förbannat är det en riktigt bra spelare som skulle platsa i vilket VM- lag i årets upplaga. Han har fått oförskämt mycket skit.
Hoppas Hardy har lika mycket tro på Tellan som han haft med Jönsson.Det är nämligen tronskifte på gång i Tre Kronor- fabriken...
willysson:Ja kontrar väl med att det är likadant med Salo men att han kan göra en dålig match.Tellqvist är i bra form nu så det är inte så konstigt att han står mot Slovakien.
Jaha, det säger du. Han har ju varit en av Sverige bästa spelare så långt i turneringen. Fast visst han är dålig, han lever på sina gamla meriter och har rött hår.. nåt mer?
Frölunda85: Jo fast en sak som irreterar med Salo är ju bristen på självdistans, åtminstone vad det verkar. Han byter inte självmant när puckarna studsar fel, verkar allmänt slö och inte bry sig.
Då var det äntligen dags..... De fyra bästa nationerna i VM är beredda. Mina damer och herrar...det är dags för VM-SEMIFINALERNA 2003. Jag tror och hoppas att det blir Sverige-Kanada i final, men tjeckerna och slovakerna är lag som oftast är bäst när det gäller jämfört med tex Kanada...som oftast presterar bra i början.
Jag vill med detta inlägg skriva LYCKA TILL till de svenska hederskämparna i Finland.
Ja, nu är det dags för revansch för den snöpliga semi-förlusten mot Slovakien förra året. Svenskarna bör i alla fall ha självförtroende så det räcker efter den osannolika vändningen mot Finland. Det gäller att gå ut stenhårt och försöka göra några mål i början för då kommer Slovakerna att tappa modet eftersom dom är ett humörlag.
Domare, tur, skicklighet....allt det där är nog rätt och riktigt, men vi vann, för det vi förbättrade vår båsdörröppnarfunktion en bit in i andra, medan ni stod där med glappande och knarrande dörr matchen ut. I fråga om bås-in- och ut...klassade vi er.
Frölunda85: Vi vann igår pga bra coachning (faktiskt) av Hardy efter 5-1 målet, hade salo stått kvar hade vi inte varit i semifinal idag, så enkelt är det, du får helt enkelt stå ut med att man ger vissa spelare kritik även fast man vinner.