Hessel: Jaa, AIK har alltid för mig varit en förening med allmänt kääs klubbkänsla, huliganer och under senare år; köpa köpa köpa förlora förlora åka ur..
Men jag ser verkligen fram emot att vinna över er igen, även om det kommer ta ett par år, så hoppas jag att det inte blir i allsvenskan eller kvalserien..
Stefan: Jag tror du missuppfattar mig en smula. Jag har naturligtvis inget emot att man klipper bort diverse infantila inlägg. Jag är bara fascinerad av att folk orkar bry sig, trodde vi var ett litet skitlag på dekis.
Men, men, återigen bevisas det att AIK berör (eller kanske snarare upprör).
Lingonben86: Men du... nu tänker du säkert på förra årets laguppställning och den gäller inte längre. Tur är väl det för gnagarbröderna, för de var inte roliga att se.
vagge:Jovars,Ekonomin flödar på riktigt bra och alla lämnar AIK, Och AIK har bara råd med att plocka upp Juniorer... Kan inte du tippa Norra Allsvenskan "Mrs Tippare"
okej nu ser det lite ljusare ut för gnaget...fortfarande behövs nåra bra spelare till Gozzi får dra ett tungt lass men han lär va en given lagkapten???
Svar. Roger insåg att AIK Hockey är ett skräpförening. Och det tackar vi för i Rögle BK. Vi kanske ses i superallsvenskan till våren, om nu AIK kommer dit, vilket jag inte tror att dom gör.
Jag hade faktiskt precis nu kontakt med Hans Mörner och skrev så här:
'Vi kommer ha presskonferens idag kl 17:00 där vi kommer att informera om ny ägarstruktur i AIK Hockey AB. Hoppas att vi omedelbart kommer att få positiva svar från ett gäng spelare.'
Med tanke på att det fanns tankar på att Jocke Persson tillsammans med Tommy Söderström skulle ha varit på väg att ta över i Djurgården så får man väl anse att det är en någorlunda bra värvning. Speciellt dyr lär ju Jocke inte vara
Är det någon som har koll på vad som händer med AIK hockey? I princip ingen information på deras hemsida och sparsmakat i pressen.
Tråkigt om en organisation som AIK skall falla ihop som ett korthus i motgång. Även om Leksands återtåg var något i hästväg så borde ändå gnaget kunna bättre än så här om dom siktar på att komma tillbaka till ES i framtiden.
Konstigt att det bara är supportrar från andra lag än AIK som är här inne och skriver. För jag har väl hamnat i AIK:s GB? Det jag undrar är: Var är alla AIK:are?????
Nä skämt om sidor, lyckas man inte att bedriva elithockey- verksamhet, varken sportsligt eller ekonomiskt har man dessvärre inget att göra i ES. Aktiebolagiseringen verkar ha förstört klubben fullständigt, vilket kanske är bra för de andra klubbarna att dra lärdom av. Men vi får väl hoppas att AIK tar krafttag och reder ut sina problem, för nog känns det ändå som om AIK tillhör ES trots de misserabla säsonger de har visat upp på senare år.
Jag tycker inte att det är det minsta kul (eller kanske liiite då), mest tragiskt att se faktiskt. Vad är det för kul att vara bäst i stan, när man är ensam i stan??
Tack för dina synpunkter, dom var...berikande. Ett livstidsmedlemskap i BA kommer med posten.