1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739442 inlägg · 7967 ämnen

« · 2889195 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
Gamgreken: Hej Costanza!

Sv: Silly Season 2025-26
Gamgreken: Så där lät det för ett år sedan med, samtidigt som True & co höjdes till skyarna i MoDo-forat.

Sv: A proposito de nada
Gamgreken: Ja ni högmods-modoiter är bara för härliga.
Tror det är ganska exakt ett år sedan vi satt här och fick läsa om hur sopslut Silfverberg var.. hur True skulle dominera isen.. att Winberg skulle vara shls bästa back.. att ni hade tackat nej till Dastous för han var klappkass.. att Olofsson äntligen hade slutat med vuxenblöjor.. Tror ni inte hade ett enda rätt va?

Sv: Silly Season 2025-26
Berge:

Om man håller sig till fakta:
- Silfverberg var väl den enda ordinarie NHL-spelaren som flyttade till SHL inför 24/25
- D’Astous blev utsedd till Liigas bästa back sista säsongen i Finland.

Jag tycker inte att man ska räkna ut spelare som kommer med det i bagaget, särskilt inte om man i grund och botten har noll koll på spelarna.

Sv: Silly Season 2025-26
Gamgreken: jag har träffat Foppa live....och pratat med honom på en fest...otroligt sympatisk person och trevlig.
Försök att lev upp lite ..till det istället för att vara a pain in the ass...

Sv: Silly Season 2025-26
En tjeckisk hockeyjournalist rankar Kempny som SHl:s bästa tjeckiska spelare. Han öser beröm över Brynäs nyförvärv.

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: Det är väl kul att kunna peta folk på näsan o så. Men vem bryr sig om modo. Jag är förvånad att dom fortfarande är under SHL-länken på denna sidan.

Sv: Silly Season 2025-26
Gamgreken: Är du en sån där proffsscout som har järnkoll på spelare utan att se de spela?

Sv: Silly Season 2025-26
Gamgreken:

Yes, precis det vi väntat på!

Förra året var JFK och Modomille här hela sommaren och sågade i synnerhet 2 nyförvärv:


1)
D'astous (som skulle vara svag defensivt och MoDo tackar nej till. Tobias Winberg var en mycket bättre värvning.

”D'Astous är skakig som fan därför Hinken och alla andra sportchefer inte var intresserade.

D'Astous är skakig som fan därför Hinken och alla andra sportchefer inte var intresserade.”

(Modomille)

Facit: han blev utsedd till ligans bästa back och fick NHL-kontrakt. Winberg gjorde knappt ett avtryck i ett svagt Modo

2)
Silfverberg var slut och skulle inte hänga med i tempot i SHL. Skulle inte kunna producera längre. Olofsson var bättre. Det här citatet tycker jag är extra kul:

” Jag tycker helt enkelt inte Silfverberg håller och att bara värva någon för att spela I boxplay samtidigt som man betalar rätt mycket pengar verkar konstigt.
Olofsson är inte längre endimensionell, även om hans målskytte står ut. Han jobbar hårt och sköter defensiven helt ok. Nu är han en spelare vi behöver då just målskyttar varit saknade” (J F K)

Facit: Silfverberg gjorde 60 poäng (30 mål och 30 assist) och blev utsedd till ligans MVP. Olofsson blev stundtals bänkad i ett uselt Modo.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Jag har haft ganska bra koll på honom och han är ordentligt på dekis. Ingen jag skulle vilja ha i mitt lag, möjligtvis om han spelade gratis.

Han har varit iskall på marknaden, eran sportchef måste ha varit desperat.

Sv: Silly Season 2025-26
Gamgreken: Och det har du kommit fram till efter att ha sett Kempny i många tjeckiska ligamatcher förra säsongen, eller hur?

Sv: Silly Season 2025-26
saile39: Det är som att spela med en man mindre när han är inne, kan knappt åka skridskor.

Sv: Silly Season 2025-26
Gamgreken: Betryggande när en MoDo-it ger av en negativ analys av ett annat lags nyförvärv. Någon slags anti-jinx?

Sv: Silly Season 2025-26
honken21: Han är extremt överskattad, ett riktigt nedköp

Sv: A proposito de nada
McDavid: Enda problemet är att det inte finns några belägg överhuvudtaget för att det är sant. Lätt att slänga sig med ”enligt källor” och ”face the truth”.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Mycket möjligt, det bästa vi kan göra är att bara ignorera folket som håller på, och bara fortsätta med våra diskussioner om klubben och silly-season och låta moderatorerna göra sitt jobb.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Utifrån highlights verkar Kempny ha gått en del som point i PP i tjeckiska ligan. Han och Djoos där? Kinnvall och Norlinder som fler alternativ.

Till höger i PP gott om namn. Bäckis förstås. Rödin, Kopacka. Pettersson, om han lyfter, har trivts där också.

Luckan är till vänster, utöver Silfver. Har ju kört en leftare där (Indrasis, D'Astous). Kinnvall eller Scott ev. Men hade känts bra med en ännu mer spelskicklig rightare. Om det är backen eller c/fw som ska värvas. Så kan man bygga spelet på den kanten i PP2 och ha Kopacka på direktskott till höger.

Känns dumt med Kinnvall i PP pga att han kanske är 7-8-back när alla är tillgängliga. Scott har jag hellre centralt framför mål. Särskilt bra med rightare där om Bäckis styr från höger.

Så jag tror/hoppas det finns en hel del PP-tänk bakom de sista värvningarna. Centern/forwarden som ska in kan ju vara rightare. Inget måste att backen är det.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Kan ju vara nån motståndarsupporter som försöker förstöra för klubben.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jävligt underligt att bedriva denna form av ryktesspridning mot våra egna spelare och deras familjer. Kommer säkert leda till framgång 👍🏻

Sv: A proposito de nada
McDavid: Kan ”vi” inte sluta med skitsnack om våra spelare och deras familjer.

Sv: A proposito de nada
McDavid: donnan är ju ”influencer”.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Vad jag har fått berättat för mig enligt källor ifrån Gävle är att hans Fru är problemet. Hon gör honom dålig. Genom att vara en riktigt vidrig person. Källgrens psyke är inte där det ska.

Man kanske ska ta det med en nypa salt, men kopplar man ihop 1+1 så kanske det finns en sanning i det tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Jugge: "Både Zäta och Lunkan var ju sent i 7:e rundan om jag minns rätt."

Nummer 210 och 205 på dem!

Andra sena val som lyckades rätt bra är Datsyuk på 171 och Brett Hull på 117. Alfredsson ligger högt också på typ 130. Sen måste man väl nämna Pavel Bure men det är ju inte lika konstigt då det inte var så populärt med ryssar i NHL på den tiden (plats 113).

Sv: A proposito de nada
Jugge: Särskiilt svårt att bedöma målvakter - dom når ju sin prime senare än utespelare

Sv: A proposito de nada
På väg norrut och körde om denna, lättade upp i regnvädret 😄

Edit: Blir alltid knas med att ladda upp bilder..
Uppladdat:

500x0-20250627102250.jpg


Sv: A proposito de nada
Svensson_62: ”Timonen var underskattad 🙂”

Duktigt underskattad, eller så stack han inte ut mer när han var 18 och skulle draftas. Men det är ju lite roligt med dom här som draftas sent för att senare bli stjärnor. Det visar ju att mycket kan hända efter draften och en del utvecklas ju senare. Både Zäta och Lunkan var ju sent i 7:e rundan om jag minns rätt.

Tittar vi Frondell nu så är ju han ”vuxen” i kroppen och har så klart haft en stor fördel emot de flesta av sina jämnåriga. Leo Carlsson som draftades som 2:a totalt var/är ju också en rejäl bit.

Sv: A proposito de nada
Peja: Timonen var underskattad 🙂

Sv: A proposito de nada
För skojs skull satte jag ihop dagens trupp, Bäckis inkluderad, utifrån draftpositioner. De som inte draftats är alltså inte med.

Draftår/Placering/Draftrunda/Namn/Klubb som draftade
2006 4 1 Nicklas Bäckström Washington Capitals
2024 35 2 Lucas Pettersson Anaheim Ducks
2009 39 2 Jakob Silfverberg Ottawa Senators
2013 43 2 Robert Hägg Philadelphia Flyers
2009 53 2 Anton Rödin Vancouver Canucks
2010 56 2 Johan Larsson Minnesota Wild
2018 57 2 Axel Andersson Boston Bruins
2023 60 2 Damien Clara Anaheim Ducks
2019 64 3 Matias Norlinder Montreal Canadiens
2009 87 3 Simon Bertilsson Philadelphia Flyers
2016 93 4 Jack Kopacka Anaheim Ducks
2014 138 5 Oskar Lindblom Philadelphia Flyers
2016 147 5 Axel Jonsson-Fjällby Washington Capitals
2014 153 6 Tyler Vesel Edmonton Oilers
2017 155 5 Linus Ölund Pittsburgh Penguins
2015 183 7 Erik Källgren Arizona Coyotes
2012 195 7 Christian Djoos Washington Capitals

Och så ett litet axplock av fördetta spelare, med mellanrum för rundor för läsbarheten:

Draftår/Placering/Draftrunda/Namn/Klubb som draftade
1996 1 1 Chris Phillips Ottawa Senators
1999 4 1 Pavel Brendl New York Rangers
2013 5 1 Elias Lindholm Carolina Hurricanes
2000 7 1 Lars Jonsson Boston Bruins
2018 8 1 Adam Boqvist Chicago Blackhawks
2019 11 1 Victor Söderström Arizona Coyotes
2002 20 1 Daniel Paille Buffalo Sabres
2006 25 1 Patrik Berglund St. Louis Blues
1999 28 1 Kristian Kudroc New York Islanders

2008 31 2 Jacob Markström Florida Panters
2010 35 2 Ludvig Rensfeldt Chicago Blackhawks
1982 36 2 Tomas Sandström New York Rangers
2000 36 2 Daniel Widing Nashville Predators
2017 36 2 Jesper Boqvist New Jersey Devils
1979 37 2 Mats Näslund Montreal Canadiens
2020 41 2 Noel Gunler Carolina Hurricanes
2010 44 2 Sebastian Wännström St. Louis Blues
2010 51 2 Calle Järnkrok Detroit Red Wings


2014 61 3 Jonas Johansson Buffalo Sabres
1994 64 3 Fredrik Modin Toronto Maple Leafs
1986 66 4 "Masken" Carlsson New Jersey Devils
2015 70 3 Felix Sandström Philadelphia Flyers
2005 79 3 Cody Franson Nashville Predators
1998 93 4 Tommy Westlund Carolina Hurricanes
2000 97 4 Niclas Wallin Carolina Hurricanes
2009 102 4 Mattias Ekholm Nashville Predators
2006 114 4 Niclas Andersén Los Angeles Kings

1986 127 7 Pär Djoos Detroit Red Wings
1996 136 6 Andreas Dackell Ottawa Senators
2018 143 5 Samuel Ersson Philadelphia Flyers
1998 145 5 Mikael Samuelsson San José Sharks
2003 160 5 Nicklas Danielsson Vancouver Canucks
1997 175 7 Johan Holmqvist New York Rangers
2020 191 7 Viktor Persson Vancouver Canucks
2007 195 7 Johan Alcén Colorado Avalanche
2008 196 7 Joacim Eriksson Philadelphia Flyers
2018 205 7 Marcus Westfält Philadelphia Flyers

1986 211 11 Tom Bisset Detroit Red Wings
1974 214 14 Stefan Persson New York Islanders
1983 215 11 Anders Huss Washington Capitals
2005 218 7 Alexander Sundström New Jersey Devils
2002 221 7 Jonas Johnson St. Louis Blues
1989 235 12 Yevgeni Davydov Winnipeg Jets
1987 236 12 Åke Liljebjörn Pittsburgh Penguins
1985 237 12 Tommy Sjödin Minnesota North Stars
1993 250 10 Kimmo Timonen Los Angeles Kings
1993 275 11 Christer Olsson St. Louis Blues

Sv: A proposito de nada
Charles: Han var väl klar för Brynäs innan vi åkte ner i gärdesgårdsserien.

Sv: A proposito de nada
Jonjo: Bäckström och silfver i PP. SHL kommer införa ett förbud mot den PP-uppställningen, det kommer bli orättvist mot alla andra! 😍

Sv: A proposito de nada
Peja: Han är en utmärkt spelare i allsvenskan men producera i ett förväntat topplag som brynäs ser jag tyvärr inte..

Sv: A proposito de nada
Pettafnutt följer det som diskuteras på HS :)
Nu är det iofs inte superkonstigt att många drar den slutsatsen men jag är inte lika övertygad om att det kommer ske redan på tisdag.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:

Detta visste jag inte. Kul för hockeyn i Kina

Sv: A proposito de nada
Skalman13: Står 13 i skalman för att du är 13 år?? Hoppas att det är så annars är du en skam som fan av vår förening!!!

Sv: Silly Season 2025-26
Om vi spekulerar lite om den sista backen i grova drag.

Behöver denne verkligen vara en rightare? Hur mycket skicklighet bör man eventuellt "offra" för att absolut ha en rightare?

Brynäs har redan 2 right-backar i truppen (Kinnvall och Andersson). Jag hoppas att Kinnvall får en lite mer offensiv roll kommande säsong och spel i PP#2.

I PP#1 skulle man trots allt kunna spela SIlfverberg till vänster, Djoos som point och en annan leftare (exempelvis Kempny) till höger.

Naturligtvis vill man helst ha in en spelskicklig right-back, men jag tycker ändå det viktiga är att få in en riktig toppback på positionen.

Slutligen vill jag bara påpeka hur otroligt stark den här backuppsättningen kommer att bli. Det är egentligen inte särskilt långsökt att vi skulle kunna få se en landslagsturnering med 4 Brynäsbackar (Norlinder, Hägg och Djoos för Tre Kronor, Kempny för Tjeckien) någon gång under säsongen. Och då är Axel Andersson också en utomordentligt bra back som förbundskapten Hallam säkert har ögonen på.

Sv: A proposito de nada
atilla: Persson hade skrivit på för Brynäs direkt om han hade blivit erbjuden ett kontrakt. Det enda scenariot där det kan bli aktuellt är nog om Svrcek sticker över pölen efter draften.

Sv: A proposito de nada
atilla: är det anledningen till att Almtuna helt plötsligt behövde 1,8 miljoner kronor in? ;)

Sv: A proposito de nada
Charles: han ska pendla från gävle till sitt lag. Uppges vara ett lag inom 2 timmars avstånd från Gävle, hört det från flera poddar

Sv: A proposito de nada
på tala om familj, Johan Persson lämnar Mora för att flytta till familjen i Gävle, ska vi höja snittåldern än mer?

www.moraik.se/article/fmxasyh-33ni1/view

Sv: A proposito de nada
Peja: det där sista, med värdighet och respekt, är väl den väsentliga? Alla rimliga människor hade väl skrivit under på att det är stor skillnad på hur man diskuterar/har åsikter? Förstår vad du menar med att göra saker offentliga. Men här tror jag vi håller med varandra utan att jag behöver förklara varför.

Trevlig helg!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Du och jag brukar ha väldigt olika syn på saker och ting. Men här lyfter jag på hatten, det bästa jag läst av dig här inne.

Sv: A proposito de nada
Catodenäldresspöke13: Håller med på ett sätt. Samtidigt bjuder hans fru (och andra) som postar saker på sociala medier in till att bli ämne för diskussion, även om man för den skull kan diskutera med värdighet och respekt.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: mycket välskrivet. Tycker också vi fans ska hålla oss borta från familjespekulationer. Vi har all rätt att utvärdera och ha åsikter om den sportsliga prestationen. Men hade jag varit hockeyproffs hade jag varit måttligt road om min fru diskuterades på ett hockeyforum... Med mitt temperament hade jag förmodligen blivit direkt förbannad om min familj drogs in i mina sportsliga/arbetsmässiga prestationer.

Sv: A proposito de nada
Skalman13: Även ifall bilden är riktig eller inte så ska du och alla andra komma ihåg att Källan hade hjärta nog att stå i semin mot Nästan AIK och finalen mot Luleå trots att han var skadad, lite klass tack.

Sv: A proposito de nada
atilla: Förhandla om nytt/förlängt kontarkt gör man i regel innan kontraktet går ut och då blir man ju per automatik kvar i stan. I mina ögon ett riktigt lågvattenmärke till inlägg (skalmans alltså)

Sv: A proposito de nada
aplusb: FYI Free agency startar 18.00 svensk tid på tisdag. Kan bli några spännande dagar då.

Sv: A proposito de nada
Skalman13:
”Kan vi inte bara göra oss av med Källgren?”
Jag har varit kluven där. Operationen kan ta honom åt båda hållen när han ska in på isen igen. Kan göra under och kan göra honom mer skadebenägen osv.

”Hans fru berättade att de kommer lämna Gävle om två år. Källgrens inställning har alltid varit att härda ut kontraktet.”
Jag tycker det finns viss förståelse där efter hatet som kom under säsongen, inte bara mot honom utan mot familjen. Jag har iaf förståelse för det.

”Han har ingen vinnarmentalitet utan tänker endast på pengar och fokuserar på sin familj.”
Vinnarmentalitet måste han ju ha om han nått den nivå han gjort.
Och pengar/lön tänker vi alla på, om så i varierad grad. Inget konstigt för Källgren.
Och familjen - självklart tänker han på familjen. Det måste vara viktigare än alla kontrakt och idrottsliga möjligheter för honom. Han är väl människa.

Så mycket av det du skriver känns kanske lite orättvist enligt mig.
Men sen finns det en sportslig sida där man kan fråga sig om Källgren är en förstemålvakt värt den ryktade pengen,
men har han varit skadad och är nu nyopererad så kan det slå åt alla håll. Han kan bli sämre, hämmad och mer skadebenägen, men också mycket bättre där han kan nå sin fulla potential och spela helt ohämmad av skadan han opererats för.
Tror Alcen vill prova Källgren när han kommer tillbaka innan Brynäs vidtar några åtgärder, och under viss tid faller väl tom försäkring in och täcker lön,
och funkar det inte när Källgren är tillbaka så kommer nog Alcen att agera skulle jag gissa.

Jjag förstår om Källgren väljer annan klubb när nytt kontrakt ska skrivas - vem skulle vilja spela för en klubb vars supportrar ger sig på fru och barn?
Inte fan jag iaf!
Efter dörrknackningen hos Rödin och Alcen efter degraderingen så trodde man att folk förstod skillnaden på att kritisera den sportsliga prestationen och hota individen, med familj, där bakom.
Klart det krävs något extra för dem att vilja stanna här nu. De går kanske och oroar sig dagligen för vad som komma skall om Källgren inte levererar.

Så kritisera gärna prestationen hos Källgren om du är missnöjd,
men du kan inte kritisera famlijefadern där bakom i sitt privatliv, för den hör inte hit.
Tyckt inte jag iaf.
Men det är jag det.

Sv: A proposito de nada
Fofi : Tack.
Det där tolkar jag inte som överdrivet negativt, men visst, jag förstår de som ser det som "Om två år drar vi".

Sv: A proposito de nada
Skalman13: Ta bort ditt inlägg. Ovärdigt som f*n!

Sv: A proposito de nada
aplusb:
Bilden är tagen ifrån hennes TikTok där hon är aktiv.
Angående två år så citerar jag henne nu:
” Det är lite speciellt och flytta runt såhär. Det är också konstigt att veta att vi bara har två år kvar här. Speciellt när man trivs så bra, men iallafall.”

« · 2889195 · »