1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 753431 inlägg · 7967 ämnen
« · 2547975 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Zzz: ”Dessutom finns det massor av likande konflikter runt om i världen som vi skiter fullständigt i.”

Så bara för att man inte kan göra allt så bör vi inte gör något alls? Det mindsetet kommer man ju långt med..

Sv: A proposito de nada
moment22: Ingenting alltså. Vad tycker du konsekvensen ska bli för Timrå?

Vart folk spelar hockey har inget intresse eller påverkan på frågan. Det är godhets signalerande.
Dessutom finns det massor av likande konflikter runt om i världen som vi skiter fullständigt i. Länder som folk spelar fotboll i, åker på semester till osv.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Brynäs vinner att man kan gå med rak rygg i en otroligt viktig moralisk fråga. Det är vad man vinner!

Sv: A proposito de nada
Horace76c: Jag tycker beslut som dessa ska hanteras på SHL-nivå. Vad vinner Brynäs på detta?

Timrå kommer t.ex aldrig kunna klubba detta då Anton Wedin spelade klart säsongen i KHL om jag inte missminner mig.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: Fantastiskt bra!! Brynäs IF är och förblir en förening att vara stolt över!

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Avhandlat här redan?

(är här på halfvart nu under sommaren....upptagen med att lapa sol och öl)

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Enligt vissa personer har Pettersson och en annan materialare fått lämna.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: har missat, är Pettersson borta?

Sv: A proposito de nada
Skagge:
Cahling och P som lattjade runt med matchtröjan bäst de ville är borta från föreningen så då kanske det blir kontinuitet på tröjfronten också?

Sv: A proposito de nada
Någon som vet hur det blir med matchtröjan nästa säsong? Blir det samma eller gör man något nytt?

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Guld för U16 är en viktig injektion inför framtiden. Bra PR för att talanger vill komma till Er

Sv: A proposito de nada
Nu är kvällslitteraturen publicerad, för den som njuter av dylik läsning.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Verkar vara en MMA-fighter.

Sv: A proposito de nada
Huge:
Håller till 100 där!

Sv: A proposito de nada
Nån vänlig själ som skulle vilja skicka på pm om 30 årig idrottsstjärna fast med knark från gd.se? Inte för att jag är snål enbart för att jag inte kan prenumerera på gd av nån konstig anledning.
Bytte bank och kort sen får jag det inte att fungera.

Sv: A proposito de nada
Huge:
Det är nog mer hur en realistisk förväntansbild skall se ut, Huge.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Visst är det så. Min undran är väl mest hur nån vettig hockeybedömare öht lyckas komma på tanken att ifrågasätta ifall Silfverberg kommer att klara av spelet i HA, när han är aktiv i NHL och blivit uttagen till ett VM....

Sv: A proposito de nada
I rinksides senaste podd är man och snuddar på Brynäs egna självbild.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Oavsett vad man tycker om VM så är kvaliteten högre än vad den är i SHL. T.ex. Pudas var dominant i SHL men delvis petad i VM. Silfverberg kommer att spela i AS om han kommer...

Tror inte heller han gör 50 poäng, men han kommer att vara en väldigt bra och väldigt viktig spelare om han kommer.

Imorgon natt spelas ev. den sista NHL-matchen för säsongen. Om så blir fallet så kan Silfverberg rent teoretiskt bli utköpt redan på torsdag...

Sv: A proposito de nada
Huge:
Det finns ju fler än ett perspektiv än utifrån rollen han hade, och varför han var så osynlig, för han började ju i 1sta linan.
Så frågan är om han gick i 4de för att han var uttagen till den platsen eller om han fick den för att andra klarade/förtjänade istiden bättre?
Det påverkar ju ”omdömet” om han var mer eller mindre osynlig än förväntat.
Sen även om han gjorde rollen han fick bra, så kan kanske någon. önska att han var mer synlig och tog plats med puck då han faktiskt var på is.

Personligen skulle jag önska honom i laget till hösten. Jag tror absolut han kan lyfta laget och göra skillnad - och det betyder mer för mig än vem som spelar i VM-laget och hur den presterar där och får istid. Paralleller hur bra någon är i HA utifrån prestation VM är väl också svårsiat då det är olika spel, rink och motstånd.

Sv: A proposito de nada
Nu tror jag Krüger tog chansen att visa upp sin offensiva repertoar när det blev spel i hockeyallsvenskan men samtidigt tvingades han nog ta större offensivt ansvar än vad han hade behövt om dif hade satsat på 3 etablerade seniorer istället för dessa juniorer som går upp och ner under säsongen.

För att vara SHL-satsande tycker jag Djurgården hyste väldigt stor tilltro till deras juniorer, även om det nog delvis var ett resultat av att man tidigt gjorde klart med ett gäng (dyra) hemvändare som var tänkta för shl.

Hade t.e.x. varit intressant att veta var dif hade huserat i tabellen om inte Lindbom hade varit så bra som han var, att man vågade satsa på en sådan oprövad målvakt tycker jag är mest imponerande.

Men oavsett om Silfverberg är kapabel att gå tillbaka till en offensivare roll eller inte så tror jag inte ni befinner er i samma sits som djurgården.

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: " hade han inte ett C i VM? Och vad hände där? Osynlig"

Kan man inte nåt om hockey och spelares roller i ett lag så förstår jag mkt väl att du tycker att Silfverberg var osynlig i VM. Vi som kan lite hockey och fattar, såg honom göra ett bra jobb i just den roll han hade...

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Bara att hoppas att det går bra för honom om han kommer hem.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ok, har läst noggrannare och förstår bättre vad du menade. Men håller ändå inte riktigt med. Alla i truppen behöver inte att ha speltid och man har en budget att förhålla sig till. Svårt att värva etablerade spelare på alla positioner. Dessutom behöver ung och utvecklingsbar inte innebära att man inte kan göra succé direkt. Se Samuel Johannesson till exempel, han överglänste väl flera av våra etablerade nyförvärv.

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: jo han var osynlig men fick samtidigt spela I fjärdekedjan och boxplay blir svårt att göra massa poäng då, så får han spela I förstakedjan i brynäs nästa säsong kommer han göra mycket poäng

Sv: A proposito de nada
{9566}: Jag har svårt att se att man som aktiv NHL-spelare går från nästan 30 poäng den gångna säsongen till att ta klivet därifrån, inte till SHL utan HA, och endast göra runt 20 poäng kommande säsong. Nog för att Silfverberg är på nedgång, men slut är han definitvt inte. I synnerhet inte i Hockeyallsvenskan. Fan, titta bara på en sån som Krüger som aldrig varit någon vidare poänggörare, han snittade nästan en poäng per match i år. Jakob är och har alltid varit en bättre offensiv spelare än honom, även om dom numera är defensiva specialister.

Tycker VM-tjatet börjar bli tröttsamt. Han spelade långt ned i hierarkin med fokus på defensiv och boxplay, klart som fan att poängskörden blir dålig. Ville man att han skulle göra poäng hade man väl spelat honom i top 6 och gett honom massa tid i PP? Det finns olika roller i ett hockeylag och i VM hade Jakob en defensiv sådan.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Respekterar förstås det du säger, om jag skulle få gissa så att nå över 20 så skulle han göra det bra. Det jag såg i VM, därför min gissning.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: hade han inte ett C i VM? Och vad hände där? Osynlig

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: visst silfverberg är inte samma spelare som han var 2012 när brynäs vann guld men skulle han komma till brynäs i allsvenskan så skulle silfverberg lätt kunna göra 40-50 poäng det är jag helt övertygad om

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Han är ordinarie i NHL men skulle få problem i HA? 😂

Sv: A proposito de nada
Mycke snack om Silfverberg... han är inte den samma spelare som innnan .. kan bli jobbigt för er ifall han kommer eller inte .. tror han blir värre o värre .. rätt seg är han men hans förnamn o efternamn gör han eftertraktade av er o brynäs... han kommer nog ha samma skit som lindbäck första sesöng i brynäs.. men men Silfverberg bara ett efternamn nu .. upp till bevis ifall du kommer!!

Sv: A proposito de nada
Peja: argumentationen var om vi behöver utvecklingsbara spelare? Nä menar jag, vi behövde spelare som vi vet kan leverera på den plats de värvats till!
Sen sågade jag väl inte Johannesson genom att säga:
” Satsar BIF seriöst för att gå upp. Vad räknad man då med från en sån som Johannesson? Spelat i ettan och ska nu växa så han kan klara nivån i HA och ta en plats i laget. Året där på ska vi upp i SHL. Då kan han - om han är rättscoutad - börja bidra på HA-nivå, men då ska han ta ytterligare ett steg och försöka ta en plats i SHL-laget. Sen kan han då bidra i SHL året därpå (om han lyckas ta de stegen). Jag ser ärligt inte behovet av att ha spelare på utveckling hos oss i år.”

Sv: A proposito de nada
Scerban: ” Alla kommer kanske inte lyckas men det känns som "low risk/high reward".”

Jag hävdar tvärt om.
De är högriskvärvningar då de ska prestera lika mycket utifrån den position de värvats till som någon annan som värvats till en annan position.
Annars behöver JA ut på värvnings turné.
Och då blir det mycket dyrare än innan säsongstart.
Dock bör det vara lättare att hitta spelare till HA.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag tror för min del att Johannesson är en värvning som kan komma att duga bra i SHL om nu det nu skulle inträffa redan till 24/25. Det har funnits röster runt om i Småland om att HV borde ta in honom redan nu (och risken är kanske inte borta, de kan förstås nypa honom om de vill).

Han är ett tidigare jättelöfte som efter stora skadeproblem gjorde en omstart i div 1 där han varit tydligt överkvalificerad. Får han bara vara skadefri är jag inte orolig över att han inte kommer att bli väldigt sevärd i höst.

Jag älskar de här värvningarna av Johannesson, Larsen, Tärnström och Clara. Alla kommer kanske inte lyckas men det känns som "low risk/high reward".

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Kanske dumt att kapa Johannesson innan vi har sett honom spela? Visst är både han och Larsen osäkra kort som inte har spelat på den här nivån förut, men om de värvningarna sitter är de ju lika genialiska som prisvärda. Ser fram emot att se vad de går för.

En av Djurgården bästa backar i kvalet värvades för övrigt in från div1 mitt under säsongen. Hockeyvärlden är inte enorm som fotbollsvärlden, men det finns en del guldkorn där ute.

Till SHL hade jag varit skeptisk till värvningar som Johannesson och Larsen, men HA är en annan femma.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:

” Vi behöver utvecklingsbara spelare i truppen också.”
Ja, vi kan ta in Niclas Danielsson. Har varit forwards hela sin karriär och så vill han utveckla sig till back och lyckad i DIF. Kan han kan avsluta sin tid på isen som målis? ;-)

Nä skämt å sido så ser jag inte att vi behöver det i år.
Satsar BIF seriöst för att gå upp. Vad räknad man då med från en sån som Johannesson? Spelat i ettan och ska nu växa så han kan klara nivån i HA och ta en plats i laget. Året där på ska vi upp i SHL. Då kan han - om han är rättscoutad - börja bidra på HA-nivå, men då ska han ta ytterligare ett steg och försöka ta en plats i SHL-laget. Sen kan han då bidra i SHL året därpå (om han lyckas ta de stegen). Jag ser ärligt inte behovet av att ha spelare på utveckling hos oss i år.
Då ser jag faktiskt hellre att vi fyller ut med spelare som klagooffret kvist. Eller Robertson. Om vi inte kan knyta till oss skenade som Theo L - för där köpegg ett jag rakt av att det vore bra värvningar (som kommer ta plats i laget och kan peta spelare i hierarkin / eller iaf ta axla ansvar vid skador)

Men det vi BEHÖVER är spelare som kan slå sin gubbe och göra andra i sitt lag bättre - så vår shl-satsning ger frukt i är.

Men när vi kommit till SHL och har en stomme att räkna med så absolut då håller jag med dig - som 8de back och 13-14de forward kan vi ha billiga spelare som kan bli något bra om ett år eller i värsta fall två.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Ja, det finns ganska många unga spelare i laget nu. Clara, Larsen, Johanesson, Lindstein, Tärnström, Kvist, Nordh och Ohlsson.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Känns faktiskt som vi har ett gäng utvecklingsbara spelare i truppen till kommande säsong till skillnad mot senast.

Men det är klart att om Robertsson ska byta bort SHL till HA så är det ju så klart för en större roll.

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Vi behöver utvecklingsbara spelare i truppen också.

Sv: A proposito de nada
Robertsson har på förhand inte visat mer än max tredjefemma i Brynäs. Kan säkert vara en bra värvning ändå. Wänna är lite tvärtom, vi vet att han potentiellt kan ösa in poäng i HA, men lite frågetecken för skador/pris.

Sv: A proposito de nada
Fjuppen: Ska du förstöra nöjet med verklighetsförankring nu. ;-)

Sv: A proposito de nada
Fjuppen: Helt rätt!
Ansluter Robertsson så skall han högre upp i hierarkin, annars blir det lite fel.

Sv: A proposito de nada
jofa_007: Varför skulle Robertson byta från Skellefteå för att spela i en fjärde kedja i HA med Brynäs?

Sv: A proposito de nada
{10299}: Sugen på hockey!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Om Silfverberg kommer kanske man inte kan hitta någon bra roll till Wännström, men han vore nog den målfarligaste spelaren i dagens trupp tillsammans med Rödin. Han är en typ som man saknar. Sen kan jag hålla med om att han inte är en spelare som man borde lägga hur mycket som helst på, men tycker inte man kan bortse från att han vore en potentiell 30-målsskytt i HA.

Sv: A proposito de nada
Fan vad varmt det är i solen idag då!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Håller med. Wänna är säkerligen dyr och har dessutom en hjärnskakningsproblematik i bagaget att ta i beaktande.

Sv: A proposito de nada
Peja: Säger inte heller att Alcén väljer mellan dessa spelare.
Det enda jag säger är att jag väljer Robertsson före Wänna.
I mina ögon är inte Wänna värd att lägga massa pengar på.

Sv: A proposito de nada
Peja: eller silfveberg vesel Kelleher vore också en intressant kedja

Sv: A proposito de nada
Mogel: Det finns en hel del att laborera med, men jag tror att Tärnström-Ölund-Silfverberg skulle kunna vara en bra kedja. Tror också att man behöver mixa kedjorna lite och inte spela alla äldre (eller alla yngre) tillsammans.

« · 2547975 · »