1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 738734 inlägg · 7967 ämnen
2887360 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
Peja:
Rätt imponerande siffra, speciellt med tanke på att de missade final.

Sv: Silly Season 2025-26
Malmö tappade Lassi Thomson precis innan deadline.

Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Där haver du så rätt i ditt tänk Undrar om det händer nåt i midsommarveckan nu då? Egentligen borde en Söderström-ersättare stå klar i pipeline att presentera redan i morgon, när man nu i ledningen säger sig ha varit beredd länge på det Victor gick på.

Sv: Silly Season 2025-26
Har ni hört uttrycket ”vi lär oss aldrig av historien”?

Dags för Alcén att öppna plånboken.

Sv: Silly Season 2025-26
Lemp: Bear känns ju klockrent som en Schweiz- värvning, känns som många i bra ålder hamnar där före SHL, tänker tex på Erik Brännström nu senast. Ni får förmodligen hitta ett guldkorn i AHL

Sv: Silly Season 2025-26
Lemp: Håller med. Helt klart ett bra namn och helt klart bättre att ta en riktigt bra leftare än en halvdan rightare, om man ställs inför det valet.

Frölunda gick förresten med 17 miljoner vinst enligt GP, kan bli svårt för Brynäs att bräcka.

Sv: Silly Season 2025-26
mk: Jag hade fullt fokus på en student förra veckan så det avsnittet hade jag inte tagit del av.
Nu har jag lyssnat igenom det och det var en väldigt bra intervju med Holmström som verkar ha bra koll på hur träningen ska läggas upp och han har ju en lång erfarenhet som han drar nytta av.

Kul att höra att en junior som Svrcek verkar ligga långt framme trots sin unga ålder. Holmström jämförde honom med Larsson och Rödin som båda har en stark och jämn fysisk nivå i alla delar. Han nämnde att Svrcek är väldigt noggrann i allt han gör.

Det är ju även ett bra kvitto att man gjorde mycket rätt förra säsongen med tanke på dom få skador som vi drabbades av.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Går igång mycket på Maxime Lajoie, känns som en ruggigt bra tvävägsback som man kan lasta många minuter på varje match.

Sv: Silly Season 2025-26
Lemp: Ja, det är ingen vild gissning att Addison finns på Alcéns lista.

Ian Mitchell är också ett spännande namn. Eventuellt den spelaren som Söderström ersätter i Bruins organisation.

Tycker ändå i det stora hela att man bör försöka hitta en så offensivt spetsig och speldrivande back som möjligt oavsett klubbfattning. Man kan balansera ut det genom att ta en högerfattad breddback.

Om Viktor Lööv är skadefri är det ett annat alternativ i breddrollen. Sägs att han är på väg tillbaka men ska bryta sitt kontrakt i Schweiz. Skulle kunna bli en del av kärnan med svenska spelare, har alltid tyckt att han varit lite bortglömd och underskattad. Givetvis ingen Söderström-ersättare men han skulle kunna bli en värdefull del av backsidan, och jag tycker att man borde ge Kinnvall en lite mer offensiv roll än det blev 24/25.

Ett annat scenario är att man går lågbudget på breddbacken och all-in på spelarna som behövs högre upp i hierarkin. I och med att Söderström lämnade för NHL kan Brynäs utnyttja den förlängda deadlinen till Hockeyallsvenskan, dvs 17:e juli.

Ser precis på Hockeynews att Rögle har gjort klart med LaDue. Hade varit ett alternativ för Brynäs också som breddback.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Ethan Bear känns som ett drömnamn, men också den som mest sannolikt kan få ett nytt NHL-kontrakt eller något i Schweiz. Förövrigt en bra lista som visar på att det finns spelare. Addison känns som en kopia på Söderström.

2887360 · »