1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736871 inlägg · 7967 ämnen

Hockey Supporter Unionen


Hockey Supporter Unionen
Ett litet meddelande vad jag, Kossan och Waern sysslade med i helgen. Vi var dessutom duktiga på att bygga broar mellan olika suportrar, i alla fall vissa av oss =)


"I lördags skapades historia.
För första gången satt 9 av 12 Supporterklubbar i Elitserien vid samma bord, och kom överens.
Föreningen Hockey Supporter Unionen, HSA, skapades.

Under vintern och våren har arbetet pågått för att skapa en organisation som bevakar hockeysupportrarnas intressen i Elitserien. Första mötet, där grunden lades och en gemensam förening bildades, hölls i karlstad i maj med The Wolfpacks som värdar.
I lördags samlades 9 av 12 officiella Supporterklubbar i Timrå för att hålla föreningens första årsmöte.
Syftet med föreningen är enligt av årsmötet fastslagna stadgar att ”främja en positiv läktarkultur och supporterintressen”
Tanken med föreningens bildande är att vara en stark röst för alla hockeysupportrar samt att agera som ett samarbetsorgan för Elitseriens Supporterklubbar. Som enade kan vi i mycket större grad påverka det som rör oss i avseende regelverk, bemötande, m.m.
HSA kommer att arbeta enligt moderna demokratiska riktlinjer och verka för att Elitserieklubbarna, Svenska Hockeyligan och Supporterklubbarna ska arbeta tillsammans för att utveckla Elitserien för framtiden.
Den enda av dagens officiella Supporterklubbar som valt att stå utanför HSA är i dag AIA, Rögles Supporterklubb. Alla de övriga 11 har förenat sig och antagit de gemensamma stadgar som klubbades igenom på årsmötet.
Som ordförande i HSA valdes Timrås Stefan Jalonen, kassör blev Lumberjacks Christina Lund och som sekreterare valdes The Wolfpacks Laila Siik. I övrigt har varje medlemsförening en post i styrelsen.
De första arbetsuppgifterna är redan i full gång och det gäller att se över det regelverk som avser klackarna på både hemma och bortaplan, för att se hur det bättre kan anpassas till supporterklubbarnas verksamhet. Även gällande regler för TIFO och säkerhet i våra arenor.
Tidigare har sådana regler framkommit utan att supporterklubbarna blivit tillfrågade, men det vill vi ändra på med HSA s bildande.

Vi hoppas att den nya föreningen ska tas väl emot av Elitserieklubbarna, då Svenska Hockeyligan redan gett sitt samtycke med stor entusiasm.
Samtliga medlemsföreningar sätter stor tillit för att HSA ska innebära en skillnad då det gäller för supporterklubbarna att föra fram sina åsikter.


Stefan Jalonen
Ordförande Hockey Supporter Unionen"


« · 1167963