1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740099 inlägg · 7967 ämnen

Höj statusen på juniortränarna

154187 · » Till forumet

Sv: Höj statusen på juniortränarna
KentaK: Alla snackar om det där. Vad sa dom? Handlade det om Brynäs?

Sv: Höj statusen på juniortränarna
westerlind: håller med..

Pausunderhållningen fick mej nästan att längta ifrån matchen mitt under perioderna! Det var helt enkelt en snuskigt intressant diskussion!

Sv: Höj statusen på juniortränarna
observant: Det tror jag att ni gör också. Brynäs spelarna har jätte bra stöd från er. Jo du,kom till Scandinavium,det blir bra matcher mellan Frölunda och Brynäs. Jag tror dessutom att ni är på gång nu. ni börjar nog vinna nu.

Ha de bra på er alla!

Sv: Höj statusen på juniortränarna
Frölunda85: Vi gör så gott vi kan,Vi supporters försöker stötta BIF in i sista svettdroppen!!!Jag Skulle gärna vilja se BIF även i fortsättningen i scandinavium!!Då jag bara har 7mil dit!!Tack för stödet!!

Sv: Höj statusen på juniortränarna
westerlind: Jag håller med dig helt. Jag tycker de gjorde det jätte bra i pauserna. Kul att SVT äntligen sänder hockey!!!

Sedan vill jag önska er brynäsare lycka till i fortsättningen!!Det blir inget bra slutspel utan er!!Kämpa på nu!!

Sv: Höj statusen på juniortränarna
Sylf: Jag tror nog att det stämmer!

Sv: Höj statusen på juniortränarna
70 Rodrigues: Senast vi tog fram en talang ur de egna leden var väl Putte Eriksson ?

Sv: Höj statusen på juniortränarna
micke: Spelare vars högsta dröm är att spela i Brynäs? Först och främst så måste Brynäs ha ett A-lag värt namnet! Inte kommer lovande juniorer vilja spela i ett bottengäng, dom kommer som vanligt att gå till klubbar som har en proffsig organisation såsom FBK,HV71 och DIF! Så länge Berg och Bäckström är dom som håller i trådarna så kommer vi supporters att få ha ångest och må dåligt! Tyvärr!

Sv: Höj statusen på juniortränarna
micke:

Visst är vi halvfabrikatens mästare, eller var i alla fall. Nu är vi väl inte bland dem främsta på det?

Kul att det blir en riktig satsning på juniorerna. Vet du lite mer om det: Innefattar det t ex en högkvalificerad heltidsanställd tränare?

Sv: Höj statusen på juniortränarna
westerlind: "Vilken härlig vision - tänk om vi på nytt började producera egna toppspelare: Spelare vars högsta dröm är att spela i Brynäs."


Sedan när har BIF producerat egna toppspelare? Vi är ju halvfabrikatens mästare och har sedan 1963 köpt talangerna när dom är 18-20 år från andra klubbar som har fostrat dom. Brynäs gör i år en riktig satsning i ungdoms/juniorhockeyn, man satsar åtskilliga extra miljoner där. Förhoppningsvis hjälper politikerna till och bygger minst en till hall i Gävle (en dröm). Satsningen kommer dock inte ge avkastning förrän om minst två år. Sedan sticker grabben direkt över till NHL/AHL och allt är förgäves....

Höj statusen på juniortränarna
Först ett stort tack till SVT för den underbara pausunderhållningen: Skitkul att se de intressanta debatterna med Jihde, Wikegård, Lundqvist, Svanberg och Expressenreportern Berglund. Och vilka härliga hockeyminnen - Salming i Toronto får jag fortfarande rysningar av att se. Tack SVT, det var fint gjort att skänka lite glädje och stolthet till en trasig brynäsare.

Albert Svanberg hade en intressant idé om hur vi ska få fram bättre juniorer: "Ge juniortränarna bra lön och hög status!". Idag tror jag inte det finns så många tokintresserade och kunniga eldsjälar som kan viga sitt liv åt ungdomsträning. Tyvärr. Som det är nu får de ofta jobba ideellt på kvällar och helger utan ersättning, inte sällan med dåligt samvete för att familjen försummas. Ofta är det väl någon förälder som hamnat som tränare, och sedan finns kvar när sonen gått vidare i karriären. Inget ont om dem, visst är det härligt att det fortfarande finns de som ställer upp - men har de den tid och kunskap som krävs för att leda och utveckla ett juniorlag?

Satsa på juniorerna! De pengar det skulle kosta med en rejäl ungdomssatsning är ingenting i jämförelse med vad vi nu får lägga på svårbedömda och chansbetonade spelarinköp. Om juniortränarna fick rejäl uppbackning, lön och en rimlig budget, så kunde vi odla fram egna unga talanger under proffsig ledning och omgivning.

Vilken härlig vision - tänk om vi på nytt började producera egna toppspelare: Spelare vars högsta dröm är att spela i Brynäs.

154187 · »