1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740299 inlägg · 7967 ämnen

Innebandy-VM

1783646 · » Till forumet

Sv: Innebandy-VM
honken21: Säger inte att fickpingis är fotboll..menar bara att vi måste kunna jämföra med något i antalet länder där man utövar sporten. Vad trodde du? Att det fanns 500 länder i världen?😉

Finns ett idrottgymnasium här i stan med 2 idrotter, innebandy och fickpingis. Så jag vet vad jag pratar om.

Sv: Innebandy-VM
honken21: Fédération Internationale de Fickpingis Association? :)

Sv: Innebandy-VM
bifhjärta: Hahaha FIFA? Sluta trolla nu. Googla fickpingis istället.

Sv: Innebandy-VM
honken21: FIFA har godkänt 208 länder. Så tror jag har rätt när jag säger över 200 länder 😉

Sv: Innebandy-VM
bifhjärta: Om du vet vad fickpingis betyder så vet du nog att det är bra mycket mer än 200, snarare alla länder som har byxor ;-)

Sv: Innebandy-VM
honken21: Räcker väl med att läsa summeringen här för att inse att vi inte riktigt är där än (se länk).

I framtiden kan definitivt bli något dock. För mig är det en sport som är rolig att spela men inte att titta på :)

Sv: Innebandy-VM
honken21: Säger inte så mycket..finns över 200 aktiva länder i fickpingis

Sv: Innebandy-VM
Jan Grismöbel: du är för dåligt påläst gubben. 85 aktiva länder, monsterutveckling i Nordamerika/Tyskland/Ryssland/Kina, snart en OS-gren... Enkelheten (likt fotbollen) gör att den växer explosionsartat. Förbi hockeyn redan på många plan. Ska vara stolta över att det har sitt ursprung i Sverige och att bästa ligan finns här. Ekonomin går också framåt enormt. Många utlandsproffs som tjänar mycket. Det är inte 80-talet längre ;-)

Sv: Innebandy-VM
{6984}: skojade liite om plojsporten innebandy .
Ett land i världen som satsat på det . .vänta tills andra skolor i andra land börjar med det . Är nog inte lika lätt att gå till final varje år då . .Tycker nog det är lite väl mycke mediateckning på en sån aktivitet . .men det är min syn . .

Sv: Innebandy-VM
Jan Grismöbel: Då hette det landbandy ;-) Röda mot gula klubbor

Sv: Innebandy-VM
Jan Grismöbel:
Skoja inte om så allvarliga ting som innebandy.... betänk att i det stora landet i väst (inte Norge) så har man korgboll och brännboll som nationalsporter! ;-)

Sv: Innebandy-VM
honken21: kommer från metropolen stocholm men bott i motala i 3 år . Så vi lekte med innebandy när jag gick i plugget .

Sv: Innebandy-VM
Jan Grismöbel: Äh inte vår favoritsport kanske men det är onödigt att göra sig lustig över dem som utövar och de som följer sporten.

Sv: Innebandy-VM
Jan Grismöbel: du är 50 år och bor i Motala, förstår att du ligger något decennium efter ;-)

Sv: Innebandy-VM
{6984}: ursäka men vad heter gymläraren och vilken skola kommer det svenska laget ifrån? Har jag missat något men det är väl en lek för skolbarn fortfarande
.

Sv: Innebandy-VM
{7225}: Jag tycker man kan köra VM var fjärde år. Nu är det en dussinturnering. Man kan köra VM samma år som det är sommar OS så får man två års intervaller....

Sv: Innebandy-VM
honken21: 2-2 😖

Sv: Innebandy-VM
honken21: Haha typiskt! Nervöst nu

Sv: Innebandy-VM
{7225}: och då kom 2-1

Sv: Innebandy-VM
honken21: Nästan skönt att innebandyn bara kör VM vartannat år, någonting för hockeyn att ta efter kanske?

Finalplatsen känns klar redan efter en perre, övertygande svenskt spel.

Innebandy-VM
2-0 mot Schweiz.

1783646 · »