1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 774131 inlägg · 7967 ämnen

Nästa år

193040 · » Till forumet

Sv: Nästa år
Magoo70:

Visst finns det lovande backspelare i J20...
Mest potential har en yngling vid namn Mattias Karlsson, född 1985, en storväxt herre med landslagsplats som redan provat träning och nöta-bänk-matchning i a-laget.
Skall han följa samma väg som Adam A skall han upp i a-truppen kommande säsong...

Sv: Nästa år
svedas: #11 Danielsson måste ju bara flyttas upp till A-laget permanent.
Det jag saknar är en back som är coming man i J20 laget typ. Adam Andersson. Skulle ha viljat haft nån som fått spelat en 10-15 matcher för att till nästa år plockas upp till A-trupen.
Nån som vet om det finns nån på G från J20-truppen?

Målvakterna är ju en känslig fråga. Svårt med Aspen hur man skall göra med honom känns inte som om han kan bli förste keeper (psyket?) och samtidigt vill man ju att Joakim Lundström skall få vara 2:e målvakt. Asplund är ju en lysande målvakt i sina bästa stunder.

Vinst med 2-1 imorgon

Mot Framtida Segrar!

Nästa år
Ny tränare.
En ny målis+Aspen
4 nya backar+Johansson, Sjödin?,Andersson, Laitinen
Nya forwards i stället för larsson, kyösti, Luovi?, Berka, Jobs.

Sen är det många som är på dekis som har kontrakt, men de kan ju spela i 2:a och 3:e femman.

Det betyder att Brynäs behöver en riktigt bra femma till. En 1:a femma! För nu känns det inte som vi har någon sån.

193040 · »