BRYNÄS4EVER NR1:
Jobbigt läge idag-Vi måste hitta ett nytt sätt att utveckla vår LHC till att bli bättre. SM semi är bra- topp fyra! Men långt ifrån målet.
?????
Redigerad kommentar
Huss: Kanske. Tänkte att forwardsidan har producerat under Jannes styre. Sjödin mer en chansning.
Din önskan ser intressant ut.
Får man drömma:
Melin-huvudcoach.
Janne Larsson-forwardscoach.
Tommy Sjödin-backcoach.
Redigerad kommentar
Peja:
Det skulle kunna vara så att TJ kommit på ngt ultra-smart o mörka mycket o istället oengagerat stå o rapa hockeyfloskler o uttalanden i stil med;
"det tänker jag inte stå o berätta här"
"vi möter ju Leksand en gång till i år, så det vill jag inte avslöja"
Men jag tror de flesta, inkl Mårts i OS, förstår vikten av att underhålla de som betalar deras löner o att man kan släppa ganska mkt som motståndaren redan ändå har koll på men som kan vara intressant/utbildande för mig som tittare
Peja:En taktik kan vara att i direktsändning gå ut med en taktik och sedan spela helt annorlunda. Brynäs kan vara först ut med detta.
Redigerad kommentar
Linus Wickman: Detta med att Sundlöv värvar spelare med skadehistorik för det gör han ju uppenbarligen.
Det kan ju vara så att en spelare som varit skadad till och från blir ju billigare och där kan man lägga ihop 1+1 billigt = smakar mumma för Sundlöv!
Pettisbif: Ännu en skadedrabbad spelare i BIF, varför inte?
Förlorar vi Thure till gröthalsarna så ersätt honom med Oscar Lindblom från J20!
Huss: Nu är det ju inte så att JJ skall ha förstaspaden utan han kommer att bli andremålvakt bakom Starkbaum. JJ har bättre statistik i SHL än i J20. Han kommer att få lära av Pecka och Starkbaum. Det kommer han bara att bli bättre av. Han är en mycket bra andremålvakt.
Hoppas att vi kommer lägga en betydande del av pengarna på backsidan och att vi lyfter upp Göransson och Westlund ifrån J20.
Drömma gör man, om Andersén och Kronwall. Därför hoppas jag på MIF i kvalserien framför DIF.
Peja: Bara för att slänga upp ytterligare en osäkerhet inför nästa säsong. Vår andremålvakt kommer de inte vara Honken enligt honom själv. JJ har iofs varit skadedrabbad men i J20 har han inte övertygat alls. Några hyfsade insatser i SHL blev det väl men där många fans, tycker jag, hade lite väl mycket överseende med de tavlor han gjorde i hopp om att vi har en ny Markan, Lindbäck eller Eriksson på g.
JJ hade behövt haft en hel säsong med övertygande spel i J20 samt några riktigt tajta insatser i SHL för att lagledningen skulle gett Pecka order att förbereda killen för SHL.
Nu känns det som mer chansartad med att lyfta upp honom.
mattiaskarlgren: Det är ett pris man får betala när SHL vill utöka antalet matcher i serien. Har man dessutom ovanligt mycket skador så blir förslitningen ännu större på de friska spelare man tvingas köra extra mycket.
Ännu ett argument för att värva ersättare tidigt och inte vänta som Sundlöv gör väldigt ofta.
EskilstunaLasse: Okej. Kan varit så att han haft en sådan sjukdom. Det är mer än vad jag vet. Så isåfall är det bara säga att jag har fel :)
Att värva en spelare man vet har ett gediget skadeförflutet är fel. Och där spelar väl Nokelainen in. Han har ju varit skadad mycket förr.
Tycker folk här inne att Sundlöv värvat fler spelare som varit skadade mycket?
mattiaskarlgren:Men foppa har ju en sjukdom som gjorde att fötterna vred sig inåt på nåt sätt, en åkomma han hade haft även om han inte spelat hockey. Lauritzens ljumskar ett exempel på en förslitningsskada som han fått genom hockeyn. Därför tycker jag att det är en ganska stor skillnad.
Fast signar man en spelare så spelar det visserligen ingen roll för denne kan ju inte spela i något av fallen. Så jag håller med dig i sak.
Huge:Kollat tillbaka flera säsonger på nyförvärven 2013/2014 och därefter sett hur många matcher de missat på grund av skada. Det syns rätt tydligt i ett mönster om spelaren är skadedrabbad.
Kortsiktigt så är det inte mycket på en säsong. Men långsiktigt om man värvar spelare som Basse, Nokke, Larsson, Persson osv så är man uppe i flera spelare med hög skadefrekvens. Sen när de blir som väntat skadade, plus andra skador som uppkommer oturligt, så har man helt plötsligt flera spelare borta samtidigt och laget drabbas hårt.
Inte en förutsättning för bra säsonger..
Huge:Din debatteknik är rätt intressant den oxå, vägrar inse sannigen och skriver rena falska citat, har aldrig skrivit att alla skador Basse och Nokke har med tidigare skadehistorik, rent påhitt. Jag sa att flera av deras skador hade med gammal skadehistorik att göra, inte alla. Inte en speciellt ärlig teknik måste jag säga... Kan göra en snabb sammanställning av denna säsong, om du nu desperat behöver den för att förstå att vi inte värvar mest skadedrabbat.
Denna säsong:
AIK:Ingen
Brynäs:Larsson, Nokelainen
Färjestad:Ingen
Frölunda:Ingen
HV 71: Ingen
Leksand:Ingen
Linköping: Tarkki
Luleå: Ingen
MODO: Niklas Nordgren
SAIK: Ingen
Växjö:Armstrong
Örebro:Ingen
Kolla vilket lag som hade mest, extremt förvånade eller hur?
Du kommer ju nu komma med dina klassika bortförklaringar varför denna tabell inte betyder någonting.. och du kommer ju aldrig erkänna någonting som visar att Sundlöv gjort något dåligt val. För att kritisera auktoritet är fel enligt dig, endast de i makt har rätt. Finns rätt hemska exempel på vad som har hänt när man inte kritiserar makthavare, även om det såklart är en alldelles för stor parallell, men du förstår nog vad jag menar.
mattiaskarlgren:Peter Forsberg slutade ju knappast på grund av skada utan på grund av medicinska problem med sina fötter.
Stor skillnad
Linus Wickman: Eftersom jag själv varit tränare i olika sporter så vet man att det finns spelare som väldigt ofta är skadade.
Sedan kan man diskutera om det rör sig om hypokondri eller riktig skada. Men när vi nu snackar Brynäs så har ju både sjukgymnast, läkare, fystränare koll på spelaren.
Basse är en spelartyp som väldigt lätt går sönder.
Nokke är ju tydligen lite åt det hållet också.
I vissa lägen beror det självklart på att spelaren exempelvis går på för tidigt, eller börjar träna för hårt för tidigt.
I andra lägen kan det bara röra sig om att spelaren har en gammal skada som ofta vill gå upp.
Jag kan bara reflektera till Peter Forsberg. Ingen kan någonsin klandra honom. Han var oavsett vilka tränare/träning han körde så hade han lätt för att bli skadad.
Detsamma med spelare i fotboll som ofta drar sina baksida lår. Går du på för fort så går det oftast upp igen.
I mina ögon allt som oftast otur före dåliga tränare (Nu har jag inte orkat läsa vad ni skrivit innan, om ni exempelvis sågat en tränare eller ej).
Men i de flesta fall är det spelare som tränar för hårt för de är för spelsugna.
Huge:Undersök själv om du inte tror mig, sen kan jag redan nu, utan någon större sammanställning konstatera att flera skador på Persson, Basse och Nokke var för deras tidigare skador. Både Basse och Nokke har slagit upp gamla skador under denna säsong. Det kan du inte prata bort, för det är ren fakta.
Men du hittar nog någon bra förklaring på varför Basse och Nokke slagit upp gamla skador och det har säkert bara med otur att göra...
"– Man kan snacka om att vi är i semifinal och därmed bland Sveriges fyra bästa lag, men så är det inte.
(Melin) har ett år kvar på kontraktet och har inga andra planer än att fortsätta. Tränaren hymlade inte om att han är mycket besviken på stora delar av säsongen.
- Serien är viktig för att du ska tro på dig själv och bygga upp något bra inför slutspelet. Titta på Skellefteå. Vi har alldeles för svajiga. Kommer du bara nia är det något som saknas."
...O vi i Brynäs var ca en förlust från 8:e platsen...