1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742331 inlägg · 7967 ämnen

Saik-Rögle


Saik-Rögle
Björn Lindén regerar

Sv: Saik-Rögle
Skellefteå har (tyvärr) vänt. 2-1. Rögles försvar finns inte...

Sv: Saik-Rögle
Bright: synd,en saik torsk skulle inte sitta fel.

Sv: Saik-Rögle
Sylf: och dommaren tycker inte om brynäs i kväll

Sv: Saik-Rögle
Hong Kong: varför då ?

Sv: Saik-Rögle
Sylf: Det viktiga är att vi vinner idag. Vi tar garanterat Rögle i sista. Då måste skefteå vinna alla sina matcher, alltså linköping borta också. Det gör dom inte. Nyckeln är alltså att vinna idag. Då är det klart!

Sv: Saik-Rögle
Sylf: Nej. Men Rögle spelar alldeles för tamt så det kan vi nog glömma. Nej, det gäller för Brynäs att själv vinna ikväll!

Sv: Saik-Rögle
Sylf: Nyllet upphakad genom hela zonen utan att dommaren blåste.

Sv: Saik-Rögle
Skellefteå har 3-1. Ex-brynäsaren Stefan Klockare senaste nätare! Det får bara inte bli en ödesmatch uppe i Skellefteå. De är supersvåra där uppe!

Sv: Saik-Rögle
Bright: Tittar också på TV-matchen. Rögle är ju helt uppgivna. Men Skellefteå bra.

Sv: Saik-Rögle
Clarence: Har man en coach som inte vill vinna så kanske det kan se ut så!!

Sv: Saik-Rögle
Clarence: Kolla in domaren. Alltid extrema hemmadomare uppe i skefteå. Skefteå har typ 2-0 när dom går ut till match hemma. Det är därför vi måste vinna idag. Det får inte bli en avgörande match däruppe.

Sv: Saik-Rögle
Lilljanne: Hur vet du det?Är du ofta uppe i Skellefteå??

Sv: Saik-Rögle
Bissett: Japp!

Sv: Saik-Rögle
Lilljanne: Nja, vet inte om man ska klanka på domarn. De är ju heltända och väldigt rörliga, Skellefteå. Röglespelarna hänger ju inte med och måste ta utvisningar. Men jag håller med dej att det absolut inte får bli en avgörande match däruppe. Då går det nog åt pipan. Skellefteå är som ett annat lag hemma.

Sv: Saik-Rögle
Clarence: Hoppas på Hammarbyseger i dag och att SAIK vinner. Vill nog hellre ha upp SAIK än Linköping.

Sv: Saik-Rögle
Clarence: Klankar? Jag säger hur det är!

Sv: Saik-Rögle
Lilljanne: Tycker du inte utvisningarna är rättmätiga då?

Sv: Saik-Rögle
Hong Kong: Jo, men om SAIK vinner kanske de hotar även Brynäs. Tänk på att de ska mötas. I Skellefteå, dessutom...

Sv: Saik-Rögle
Clarence: Jag snackar inte om den här matchen. Jag snackar om dom senaste 40 åren.

Sv: Saik-Rögle
Clarence: Men jag tror Brynäs slår både Hammarby och Rögle. Så då gör det inget om det blir en förlust mot SAIK.

« · 258266