tompap71: Det kan ju aldrig vara bra att signa en spelare och ge honom en skyhög lön och göra sig av med honom innan kontraktet löper ut för att sedan slå sig på bröstet för att man har gjort en besparing genom detta. I så fall skulle man väl sparat ÄNNU mer på att inte signa honom alls. Känns inte det rätt logiskt?
Vad vill du ha fram egentligen? Menar du att signingen av Brendl var dålig från början eller? Vi kanske ska göra oss av med Somervuori för du kan räkna med att han ligger i trakten av vad Brendl hade i lön. Samma sak gäller ganska säkert LJ... Vi kanske ska göra oss av med dem.. fan då går vi ju snart flera miljoner plus..Ja minus de miljoner man mister i intäkter. ;)
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Anders Berg: "För att stilla dina spända nerver vill jag bara säga att fokus i den här tråden ligger på Sundqvist, i första hand, och förhoppningen om att Brynäs får riktigt, riktigt bra betalt för honom."
Fokus, my ass.
Du skriver "näste spelare", vilket antyder att vi redan skänkt bort en spelare.
Eller ville du bara säga att du/vi hoppas att Brynäs får bra betalt för Sunken om han väljer KHL?
Tror du ärligt talat att nån hoppas att vi får dåligt betalt, eller vadå?
Redigerad kommentar
GävleLasse: Svarar mig själv angående spelschemat för de som jagar bakifrån och hur mycket de möts inbördes. Noterbart är att Luleå endast har en hemmamatch innan OS uppehållet.
BRYNÄS:
Brynäs - Timrå
Färjestad - Brynäs
Södertälje - Brynäs
Brynäs - Luleå
MODO - Brynäs
MODO:
MODO - HV71
MODO - Frölunda
Luleå - MODO
Djurgården - MODO
MODO - Brynäs
TIMRÅ:
Brynäs - Timrå
Timrå - Linköping
HV71 - Timrå
Rögle - Timrå
Timrå - Södertälje
LULEÅ:
Linköping - Luleå
Skellefteå - Luleå
Luleå - MODO
Brynäs - Luleå
Frölunda - Luleå
FRÖLUNDA:
Frölunda - Skellefteå
MODO - Frölunda
Linköping - Frölunda
Frölunda - Färjestad
Frölunda - Luleå
JanT: First of all..välkommen tillbaka.
Som jag ser det så är det inte omöjligt att vi kan ta hem mellan 6-9 poäng innan OS uppehållet.
Vi har riktiga tre nyckelmatcher varav den första är nu på torsdag mot Timrå. Senare har vi Modo borta och Luleå hemma. Kan vi vinna dessa tre matcher så vore det ett enormt steg mot slutspel.
Men som det känns rent spelmässigt så är vi redan i slutspel, jag vet inte har många matcher Timrå, Modo luleå och frölunda har kvar mot varandra men dessa avgör ju väldigt mycket. Kanske kan SSK fortsätta att shejpa till sig och blanda sig i striden om att slippa KS, slutspel känns väl tufft för dem, men man vet ju aldrig.
Redigerad kommentar
Huge: De pengarna brände ju Sundlöv och Boork med sin "breeeeeda trupp", ett experiment som endast kostade Boork jobbet...Men han blev ju återanställd ;)
För mig är det historia och jag tycker Sundlöv har gjort det ganska bra den här säsongen. Däremot så lägger jag ett "krav" på att Dixon behålls. Med varje medel...
Macahan: Det är bara att han har fått erbjudande fråm KHL och att han tycker det är bra pengar och visp så så har han redan lämnat Brynäs. ;-)
Idag var han febersjuk dock.
Redigerad kommentar
Vad jag vill få fram är att signingen av Brendl, i förhållande till hur föreningens ekonomi såg ut då, var minst sagt optimistisk och ja, man hade sparat på att struntat i honom.
Sportsligt sett kan man naturligtvis inte bortse från en gubbe som gör 30-40 mål/säsong, men man måste fundera på om det är värt priset.
Jämför det med att Widing skulle vara kvar som många här krävde, -vilket enligt insatta skulle kosta 200K + förmåner- titta sedan på statistiken, Brynäs gör fler mål denna säsong utan honom, kunde lägga pengar på att värva mer kompletta spelare som Kahna och Eero.
Och vad gäller löner för Somervuori och LJ, ja dem är hög, högre för Eero än för Lasse men jämfört med Brendl, nja inte riktigt i närheten. Lägg LJ och Typ Granis ihop så har du Brendls lön, finns kanske plats för en junis där också.
Detta tar jag alltså inte ur luften utan jag har en hyfsat säker källa på det.