1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 737039 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1034690

Sv: A proposito de nada
Huss: Gillar den här delen av intervjun:

En och annan dålig affär, en och annan sportslig missräkning. Som det svarta året 1994.
– Vi förstod inte fullt ut värdet av den sportsliga kvalitet som försvann ur laget, säger Glennert. Vi försökte ha tålamod och vänta in den påföljande säsongen. Det var fel och resulterade i ett fiasko.
Det är så han kallar det. Fiasko. Varken mer eller mindre.
Omskrivningar är inte Glennerts bästa gren.


Bengt-Åke Gustafsson, Thomas Rundqvist och Lars Karlsson. Tre landslagscentrar försvann och sådana trollar inte ens Lars Glennert fram ur ingenting.
Färjestad startade med sju raka förluster och sträckan till Allsvenskan var på den tiden kort, bara 22 omgångar, och det fanns ingen möjlighet att stoppa fallet – även om det hängde på sista omgången innan det stod klart.
– Det var efter detta som föreningens proffs- och kvalitetstänk startade på allvar. Och det var ledningens fel att det gick så illa den gången. Det är alltid ledningen som förser tränarna med verktygen för att lyckas.

Sätraåsen borde också läsa den här intervjun :-)