Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Vi talar som sagt inte om att leva på gamla meriter utan om Brynäs fortfarande har nåt varumärke kvar.
Vilket jag vill påstå att vi fortfarande har.
Och där kommer Facit in i bilden, som en jämförelse.
Facit förknippades och förknippas väl fortfarande med fotbollslaget Åtvidaberg.
Ett lag som jag fortfarande tror har djävligt många anhängare pga "gamla meriter" sas.
Min poäng är som sagt att varumärken kan vara starka långt efter att ett lag har haft sin glansperiod.
Därmed inte sagt att man ska luta sig tillbaka. Jobbet med att ytterligare förstärka varumärket är dock en annan debatt.
Det jag skriver om riksmedia MÅ inte bara vara sant, det ÄR för det mesta sant.
En någorlunda intresserad och halvseriös hockeysupporter jämför isf lagen i ES och tittar på hur dessa spelar. Det kan ju inte riksmedia ha gjort, när man utnämner oss till ES tråkigaste lag.
En normalbegåvad åskådare ser att det spelas både tråkigare, lika "tråkig" eller ngt roligare hockey än vad Brynäs gör, och det tycker jag inte känns som nån subjektiv åsikt direkt, som jag ger uttryck för bara för att jag är brynäsare.
Nä, dom flesta bedömare synar nog riksmedias bluff och att det sen finns dom som faller för dyngspridandet kan man tyvärr inte göra nåt åt.