1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778525 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1395653

Sv: A proposito de nada

Peja: " Silfverberg vet inte tillräckligt mycket om Kahnberg, och framförallt inte om Frölunda. Han har inte koll på alla omständigheter kring varken Kahnberg, laget eller föreningen i stort. Det finns ju säkerligen massa omständigheter som Silfverberg inte har en aning om, och han har därför ingen som helst rätt att överhuvudtaget ha en åsikt i frågan."

Hmm, har du druckit?
Silfverberg uttalar sig om Kahnberg som spelare, inget annat.
Och omdömet är att Kahnberg är väldigt seriös som spelare.
Vem är isf bättre att ge ett sånt omdöme, om inte en spelare som kamperat ihop med Kahnberg i 2 säsonger, både på träning och under match.
Eller vilka omständigheter är det du yrar om, som skulle göra Silfverberg olämplig att ge ett omdöme om Kahberg som spelare?

Det som däremot är olämpligt är när du eller nån annan förståsigpåare ger omdömen om ansvariga inom föreningen, där du/ni inte har en susning om de "omständigheter" som dessa lever under.


Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Huge: Nej, Silfverberg vet ju inte alls alla omständigheter kring Kahnberg och Frölunda. Det vet endast Kahnberg själv och ledare i Frölunda. Silfverberg vet omöjligtvis allt om Kahnberg och dennes liv, och bör därför inte yttra sig om honom.

Och hur vet du vad andra skribenter vet? Vet du alla omständigheter kring alla skribenter?

"Har du druckit?"

Ja. Har aldrig du druckit någonting? Eftersom jag inte vet någonting om dig vågar jag inte gissa på att du möjligtvis har druckit någonting under ditt liv. Det kan jag helt enkelt inte yttra mig om.

Sv: A proposito de nada
Huge: Bra kommentar. Reagerade på samma sätt

Sv: A proposito de nada
Sundsvall, Timrå, MoDo och Södertälje återstår under försäsongen - det blir fyra segrar!

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jag har en vild ide!
Tänk om det är så att allt Alcen gör och planerar inte skrivs i media. Tänk om han har saker för sig i det dolda - som inte publicerats här på HS. Kanske spelare klara, spelare som tackat nej, har plan B, C och D ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)