Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
"Djurgården ska, enligt källor, vilja värva en av bröderna Farnerud. Mästarna ville ha supertalangen Alexander, 18, men fick nej av Landskrona som vägrade diskutera en affär med en allsvensk konkurrentklubb.
Pontus Farnerud är bänkad i Monaco och har mist sin landslagsplats. Han är samma spelartyp som Stefan Rehn och börjar öppna dörren mot allsvenskan.
Djurgården har också ögonen mot Tippeligan i Norge där de färska A-landslagsmännen Tobias Grahn (Vålerengen) och Christer Wilhelmsson (Stabaek) finns. De är framtidsmän och heta objekt, troligen lättare att köpa loss än allsvenska stjärnor.
Djurgårdens fotbollsbas avfärdar emellertid spekulationerna kring veteranproffsen Stefan Schwarz, 33 (Sunderland) och Pär Zetterberg, 32 (Olympiakos).
De är inte aktuella för Djurgården.
- Det ligger inte i vår linje att köpa hem utlandsproffs som är över 30 år. Det är fel tanke, säger Lundquist."
(Källa: Expressen 030207)
De har helt klart för sig vad de vill ska hända.
Precis som ett annat bekant lag gjorde för sisådär 20-30 år sedan...