1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746216 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 239705

Sv: J20
Clarence:

Platt fall var det verkligen. Var ikväll där och tittade på AIK-Brynäs i Ritorp, Solna. Jag missade de första 9 minuterna men de hade tydligen varit riktigt bra enligt en av Brynäsledarna, Göte Olsson. Jag hann dock se vårt ta ledningen med 1-0.

Brynäs lag var fyllt av juniorer med A-lagsmeriter, så jag hade vissa förväntningar. Visst, när de emellanåt blixtrade till var det klasskillnad mellan Brynäs artister och AIK hockeyarbetare. Märkligt då att BIF huvuddelen av matchen anföll med blindpass, lyror eller dribblingar från egen blå. Höjdaren var när Brynäs kom 3 mot 1 och yttern som fick passet hade åkt och bytt.

Kan inte säga att någon fick godkänt, men jag gillade Jim Engströms pondus och attityd.

Brynäs borde krossa AIK i returen bara de börjar spela som ett lag. Valfritt TV-pucklag kändes som Tre Kronor idag.

Bland publiken fanns Anders Hedberg, som när jag frågade honom inte var där för nöjes skull: "Absolut inte!". Grämde mig sedan att jag inte hörde mig för om han var sugen på att bli sportchef i en anrik klubb... Annan celeber gäst var Jerry Williams.