1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778514 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2587621

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: "Som du är inne på så tror jag inte Cukste vore skitglad i att lira extra eller sitta på läktaren i svenska andraligan.
Tycker ynglingarna Larsen, Johanesson och Lindstein får slåss om den sista luckan + 7:e backplatsen och sedan ta sin chans vid eventuella skador"


Men samtidigt, ska man ta hänsyn till vad en import tycker, om denna är likvärdig eller lite "sämre" än en yngre?

Är det inte en sån som Larsen som man ska satsa på och bygga upp?
Ung, stor rejäl och kan bli kvar längre tid iom att man bygger en identitet tillsammans med spelaren.

Hur många ggr har det inte skrikits på en rejäl stor back härinne?
Nu finns en och den ska sitta på läktaren för att en import inte ska bli sur?

Bästa man ska spela. Finns det dessutom potential till mer. Så ska den yngre spela.

Tycker jag..

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
mk: Om vi förutsätter att vi fortsätter att bli bättre samt att vi vinner matcher så varför skulle inte Berra kunna vila en match mot något av ligans sämre lag för att spara lite på honom?

Sv: A proposito de nada
mk: Missförstå mig rätt. Jag tycker precis som du, att bäste man ska spela och att man skall förtjäna sin speltid.
Risken finns dock att utländska spelare med starka meriter blir missnöjda och väljer att kolla sig omkring för alternativ.
En back som Cukste kommer förmodligen vara viktig med sin rutin i ett slutspel kontra exempelvis Larsen, därför är han viktig att hålla nöjd.
Sedan hoppas jag givetvis att man vågar vara tydlig och samtidigt klara av att hålla alla nöjda.
Presterar man bra så ska man spela, gör man inte det så får man stå åt sidan. I den bästa av världar köper samtliga spelare det, oavsett vad det står på tröjan.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jag har en vild ide!
Tänk om det är så att allt Alcen gör och planerar inte skrivs i media. Tänk om han har saker för sig i det dolda - som inte publicerats här på HS. Kanske spelare klara, spelare som tackat nej, har plan B, C och D ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)