1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 737124 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2882142

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: han har väl också vart väldigt tydlig med att om han ska göra det så vill han kunna bidra och inte komma när han är helt slut.

Vilket tyder på (om han nu är sugen) att han känner sig väldigt fräsch men vill inte ge sig in 100% från dag 1 av serien p g a försiktighet.

Brynäs har så många centrar som kan tänka sig att lira i en fjärdekedja ihop för att sen gå upp till andra/tredje kedjan i dem matcherna han vilar. Så det tror jag inte är några problem alls 👍🏼

Tror absolut inte att Ölund skulle vara bitter över att spela i en fjärde kedja ihop med Scott och Vesel t ex. Inga vanliga dussin Fjärde kedja spelare precis. 🤣

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang:
Om Bäckström spelar i Brynäs nästa säsong måste det vara det största och bästa som hänt SHL sedan lockout säsongen.

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Som Fimpen sa.

"Rödin får ta han på ryggen och köra honom till sin position i PP"

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Ölund passar dessutom bra på kant. Tycker inte att han är en lika bra center även om hans kedja gjorde det bra (Kopacka och Bobby) stora delar av säsongen. Som center är det ju bra att vinna tekningar som xempel. Så här ser tekningsvinst% ut i Brynäs för våra centrar (Hillström har få men bra %, tar med honom ändå):

Larsson: 55.97% (954 tekningar)
Schroeder: 51.4% (642 tekningar)
Vesel: 46.59% (498 tekningar)
Ölund: 39.92% (481 tekningar)
Hillström: 64.71% (17 tekningar)

Räknar man in Scott som fick centra ibland:
Scott: 52.68% (112 tekningar).

Fattar att tekningar inte är allt. Men jag tycker inte en center ska ligga under 40% över så lång tid. Han hade inte särskilt mycket bättre i HA heller.
I HA låg han på 42.46% (398 tekningar) medan Vesel och Larsson låg på 52 och 57%+ var. Scott låg där på imponerande 64.61% på 178 tekningar.

Sv: Silly Season 2025-26
Är detta Tyler Vesel eller Nicklas Bäckström? :O