1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743422 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2899508

Sv: A proposito de nada
Känns positivt med målvaktsduon just nu.

Backparen börjar väl sättas. Kempný-Kinnvall har ju varit bra hela vägen. Norlinder tycker jag kompletterar Djoos bra med sin skridskoåkning. Antar att Axel A/ny kliver in bredvid Hägg. Men lite synd också när Dahlqvist tar fina steg.

Förstakedjan från igår blir svår att flytta på, om det fortsätter på samma sätt. Då blir frågan hur man ska forma Bäckis-kedjan. Jag kan tycka att Bellows ska få fler chanser där. Finns en jäkla höjd om han får träff. Är inte heller främmande för att stoppa in LP. Känns som han börjar förtjäna kliv i hierarkin. Å andra sidan har han ju haft bra kemi med Vesel. Men vore lite kul med Bäckis+LP som hade kunnat vara far och son.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
honken21: Håller med kring målvakter och backparen och det var mycket som var positivt igår.

Håller även med om att Rödin bör få fortsatt förtroende i första och att Bellows får chansen med Bäckis. Där tycker jag även att AJF ska få fortsätta då han såg bättre ut igår.

Sen börjar det bli svårt men när Bobby är i full matchform igen så landar jag ändå i att han ska in i tredje med Kopacka och Ölund. Tror att vi får ut mest av Kopacka och den enheten då och det vittnar ju fjolårssäsongen om också. Har varit tveksam till Ölund som center i år men han var nog nyckeln till att det fungerade så bra som det gjorde och balanserade upp den kedjan på ett bra sätt. Sen är det naturligtvis inte realistiskt att tro att Bobby ska vara i matchform till premiären då han har missat hela försäsongen

Då har vi fortfarande Lindblom kvar och han skulle lika gärna kunna spela i 2:a (istället för AJF) eller i 3:e (istället för Bobby) men för att få ut det bästa av kedjeformationerna så får han inte plats förrän i 4:e. (Som jag tänker just nu ska jag tillägga)
Sen har jag då LP på den andra kanten. Då blir det Vesel och Scott som gör upp om centerplatsen och där är jag inte alls säker nu på vem som är bäst lämpad. Scott har sett lite trögstartad ut i höst men det kan ju förändras.

Hur man än vänder och vrider på det så är det inte självklart hur kedjeformationerna ska se ut och det här är nog inte laget till premiären. Det kan nog ta lite längre tid denna säsong innan det har satt sig.

Då har vi även Svrcek som knackar på.

Sv: A proposito de nada
honken21:

Dahlqvist kommer få sina chanser såväl i SHL som när skador sker.

Han är bara 18 år och kommer utvecklas bra bara av att ta steget till att bli en toppback i J20.

Spelare som Dahlqvist, Raftheim, Sundqvist och Hillström ska ju börja utmana om en fast plats i Brynäs trupp först nästa år. I år ska de vara toppspelare i J20. Nu var Sundqvist och Hillström producerande där redan ifjol men i år ska de ju förhoppningsvis vara på minst 1,5 p/match.

På sätt och vis är de mer intressanta än LP och Svrcek som med stor säkerhet lämnar för Nordamerika redan nästa år.