1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446798 inlägg · 7966 ämnen

Inlägg: 2901729

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Växjö Lakers HC
Samsung: Äntligen ett kunnigt och nyanserat inlägg.
Ett upphaussat hemmalag förlorade mot ett för dagen mer strukuterat Växjö, som effektivt straffade våra enkla misstag. Alltid jobbigt att börja en säsong hemma, det blir mer press på spelarna att "lira" inför hemmapubliken och som du säger:
en bra förlust som gör att man nu kan fokusera på vad som måste förbättras.
Sen får man ju ändå nåt att skratta och förnöjas åt, som vanligt efter första matchen vid förlust, när dom sedvanliga yrkesgnällarna tävlar om vem som är bäst på att svartmåla allt och alla och kräva allt och allas avgång..... :-))

Svarskommentarer

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Växjö Lakers HC
Huge:
"strukuterat Växjö", Huge...

Nysvenska?

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Växjö Lakers HC
Huge: Som att jämföra när GD Golfen var som störst nångång på 90-talet.
Man var tvungen att lägga starttiderna på natten för A klassen för det var så många anmälda.
Så nångång 04-xx peggar man upp på 1an(18 hål på avan fanns ej) på gamla banan.
Hade man tur såg man bollen de fem första metrarna pga mörkret som fortfarande rådde.
Börjar med en snap-hook rätt ut i höggräset till vänster.
15 minuter senare hålar man ut med en stabil fyrpel på 1a..(8a i på par 4)
Avdelning: "Det är mycket golf kvar" 😅

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Växjö Lakers HC
Huge: "En bra förlust"? Låter ju intressant. Vi kanske borde ha det med jämna mellanrum under säsongen så att vi kan "fokusera på vad som måste förbättras". Jag skulle tro att i princip alla lagen vi möter kan övertalas att besegra oss då och då så att vi kommer till insikt om vad som inte funkar i spelet. Kreativt, Huge.