1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446736 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2903851

Sv: Matchtråd 2025-09-16 Brynäs IF - Luleå HF
bradberry: Det är som vanligt när Brynäs spelar dåligt - det handlar allt som oftast om en dålig och osäker målvakt som sprider just osäkerhet. 14 insläppta mål på två matcher är ju katastrof och inget annat. Det som behövs nu är att alla spelare påminner sig själv om att det är LAGET för JAGET som gäller. Det är nummer 1. Sen behöver man få in den här backen som det har pratats om sedan i maj. Alcén har ju valt att inte ta in någon ännu och det måste ju bero på att han är ute efter något specifikt stjärnskott givetvis.
Sen kan det så klart bli så att vi ÅTERIGEN måste ut på målvaktsjakt och det kommer bli otroligt svårt. Målvakter finns det ju så klart inte lika många att välja bland som det gör bland backar. Det blir en utmaning. Brynäs lär sig aldrig av sina läxor - det är tydligt - men det är samtidigt skit samma i det här läget. Nu gäller det att blicka framåt, ta en träning i taget, en dag i taget och ett byte i taget. Det finns liksom inget annat. Behövs det en förändring i båset så är det så, de som står där är betalda för att göra ett bra jobb och gör de inte det så får de ersättas.
Men som sagt, en sak i taget nu, med början med dagens träning.

Svarskommentarer

Sv: Matchtråd 2025-09-16 Brynäs IF - Luleå HF
Anders Berg: Du gillar verkligen att peka ut en syndabock, va? Delia har inte varit bra men det går inte att skylla alla försvarsmisstag på honom. Det finns ingen målvakt som kommer ta markeringsmissarna vid bortre stolpen och alla målvakter släpper returer ibland (där backarna står och sover).

Sv: Matchtråd 2025-09-16 Brynäs IF - Luleå HF
Anders Berg:

Ni behöver bara hämta hem Sandström..?
Uppladdat:

500x0-images-2_QPTqVIlT4TLmJXe.jpeg