1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446783 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2904014

Sv: Matchtråd 2025-09-16 Brynäs IF - Luleå HF
Peja:

Nej, jag har sett alldeles för lite. Men det är väl inget tvivel om att folk hade valt Persson framför Källgren i alla fall.

Poängen var väl mer att ni verkar tvingas behålla spelare som inte verkar stå särskilt högt i kurs. Jämförelsen var också med AJF (som känns rätt överbetald) och som nämndes i inlägget.

Trist att behålla AJF och behöva skeppa kopacka som har "varit med på resan", tänker jag.

Kort sagt: jämförelsen var mellan Källgren+AJFs kontrakt jämfört med Ludde P och Kopacka, även om ni förstås hade fått betala bra för båda vid förlängningar, men antagligen inte på samma nivå som vad Källgren och AJF plockar ut i dagsläget.

Svarskommentarer

Sv: Matchtråd 2025-09-16 Brynäs IF - Luleå HF
Mja.. Jag anser (min bedömning) att Kopacka inte tillför någonting öht förutom mål när han väl får chansen. Det känns som att AJF är en mer komplett spelare (det har bara gått två matcher dessutom). Kopacka hjälper inte direkt sina kedjekamrater alls, och att spela med en sådan spelar (jag talar från egna erfarenheter) är sjukt förbannat frustrerande.

Jag kör en laguppställning.

Silfverberg - Larsson - Rödin
Bellows - Bäckström - Trivigno
AJF - Pettersson - Lindblom
Svrcek - Vesel - Ölund
Extra: Scott/Kopacka

Andersson - Ny
Hägg - Kempny
Kinnvall - Norlinder
Djoos.