1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 737561 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2907984

Sv: A proposito de nada
Zzz: Varför är det här en lämplig match att spela Delia? Självklart borde han ha ställt Clara, den här matchen hade Brynäs behövt vinna för att skapa arbetsro. Det hade varit bättre att ställa Delia i en match när laget redan har spelat in ett antal poäng och skapat arbetsro.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: För det det är match varannan dag kommande vecka och det här var den på papperet enklaste matchen. Clara kan ju inte stå varje match. Det är fråga av bedömning. Sen bör man nog skynda lite långsamt med Clara också, han har ju inte direkt utmärkt som stabil på den här nivån. Risken annars är att man står med två knäckta målvakter. En jävla sits man satt sig i.

Sv: A proposito de nada
Peja: Finns ingen garanti att vi skulle vunnit med Clara. Dum utvisning av Larsson ger 2-2. Bäckström behöver tid men just nu känns han mest som ett sänke, det tar emot att skriva men så ser jag det. Det positiva är att det inte är nu vi ska vara bäst. Men jävligt oskönt att tappa matcher pga av slapphet av spelarna.

Sv: A proposito de nada
Peja: Många lag har ju en uttalad förste målvakt medans Brynäs vill alternera. Om Clara vinner 2 matcher i rad så borde det vara självklart att fortsätta med samma målvakt. Fattar inte hur fan man tänker