Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Det är dessutom dags att se sig själv i spegeln - Vad gör jag för fel som sportchef när jag sedan i maj sagt att vi ska ha nio backar, varav en junior, och det saknas fortfarande en efter sex omgångar? Vad har jag gjort för fel då? Vad hade jag kunnat göra bättre?
Jag har inga problem med att torska, jag har inga problem med att göra dåliga matcher eller att några värvningar visar sig vara kattskit - men jag vill se en öppen och vettig dialog mellan klubben och supportrarna.
Och innan någon säger det, jag har varit medlem i snart tjugo år, och det ger mig då absolut ingen mer information. De medlemsmöten man hållit är ett fall framåt, men det är lätt att hålla sådana när allt går bra - Det är NU man borde kalla till ett sådant. Låt folk vara oroliga, låt folk ventilera, berätta vad ni gör!
Men istället får vi tystnad och "Näää men vi letar inte aktivt efter spelare"...