1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 752357 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2928372

Sv: A proposito de nada
Måste säga jag är lite småchockad över truppen till euro hockey.. Axel och hägg uttagna.. Axel var jätte bra förra säsongen och hyfsad denna säsong men ganska ojämn dessvärre och hägg?! Visst han har det fysiska och inledde illa för att sen spela upp sig till att gå ner sig rejält igen .. men dessa spelare har inget i en landslags trupp att göra, Axel i fjol ja.. denna säsong nej.. Får samma känsla som när Lindbäck blev uttagen för några år sedan till landsaget.. Kollar ni verkligen på brynäs matcher ?!

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
parks: "Axel och hägg uttagna..dessa spelare har inget i en landslags trupp att göra,"

Ledsen att behöva ta ifrån dig din egna illusioner, men jag tror ärligt talat att en kunnig och erfaren guldtränare som Hallam har liiiiiiiiiiiiite bättre hockeyöga än vad en random tangentbordsbedömare som du har, när det gäller att ta ut spelare till vårt landslag i hockey.

Sv: A proposito de nada
parks: Hallam tänker på Växjös bästa 😂

Sv: A proposito de nada
parks:
Med tanke på hur mycket folk här inne gnällt på BIF:s backsida är det nästan smått komiskt att två av backarna tas ut till landslaget. Av övriga backar är det dessutom bara två som är från SHL.
Det är iaf kul för Axel, han var bra hos oss och har väl fortsatt på samma spår hos er?

Sv: A proposito de nada
parks: Jag är också lite förvånad. Men man får nog ta hänsyn till att Axel spelar med Norlinder. Förra året när han spelade med Lindstein var han grym. Med en bättre backkollega tror jag man får ut mer av honom (gäller väl iofs alla backar men ni fattar).

Sen tycker jag det ska bli kul att se Hägg där. Han tar ju enormt defensivt ansvar bredvid Kinnvall som inte kan spela defensivt alls (framförallt inte i BP). Hägg har liksom varit inne på 5 färre mål vid lika styrka jämfört med Djoos (8 mot 13) trots att Hägg har mycket mer speltid än Djoos. Av våra backar är det bara han och Norlinder som varit inne på 8 bakåt, resten är inne på fler. Ja, även Kempny trots färre matcher spelade. Så även om han inte är flashig så gör han uppenbarligen en hel del rätt saker på isen (nej, jag säger inte att han bidrar till offensiven för det).

Men jag har ju hellre en back som bidrar till defensiven och gör det bra än att ha en back som varken bidrar till bra offensiv eller defensiv i laget. Även om alla säkert tänker olika om det. :)

Sen var väl argumentet från Hallam att Hägg är en smart spelare som kan äta mycket istid för att han är i rätt position istället för att hela tiden behöva jaga puck. Det vet jag väl kanske inte om jag håller med om helt (min känsla) men Sam kan samtidigt mycket mer hockey än mig så något ligger det väl i det, annars skulle han väl aldrig stå och säga det.