1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 744916 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2929006

Sv: A proposito de nada
Peja: ” Djoos gör ingen bra säsong hittills, men är hans kontrakt verkligen så mycket att diskutera? Många år kvar och han är djupt rotad i stan.”

Hur menar du nu?
Klart att ett av det dyraste kontraktet vi har som dessutom sträcker sig till 28/29 borde omförhandlas/brytas iom att Djoos inte leverar ens på sina bästa sidor.
Har han brynäshjärta (”rotad i stan”) och tar ansvar över sin produktion så borde han omförhandla - självklart borde han det.
Om inte annat så borde Brynäs ifrågasätta just det kontraktet - om inte nu, så efter säsongen.

Men du, som ifrågasatt alla värvningar, är alltså ok med just det kontraktet att du tycker vi skall låta det löpa ut som det är efter prestationen han gör?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag tänker realistiskt. En spelare med 3 år kvar på kontraktet är i en mycket bättre förhandlingsposition än en spelare med 1 år kvar.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "Men du, som ifrågasatt alla värvningar, är alltså ok med just det kontraktet att du tycker vi skall låta det löpa ut som det är efter prestationen han gör?"

Det gäller att ha sina favoriter och göra dem immuna mot kritik vet du. 😄