1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 745561 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2931376

Sv: A proposito de nada
Jugge: Grym sammanfattning.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Tänk vad lätt det är när allt bara rullar på. 2012 ett självspelande piano blev SM guld. Hockeyallsvenskan och förra året i SHL, allt bara rullade på. Rödin och Co var överlyckliga att gå upp i SHL igen. Och laget spelade verkligen bra.
Men sen då? Blev man trötta, infann sig en övertro på sig själv som spelare och kanske alla såg laget som så mycket bättre än vad det egentligen är.

Håller med Jugge att Ölund och Kopacka tappat. En annan som inte kommit upp i hög standard är Oskar Lindblom. Djoos är fruktansvärt dålig. Kempny suck. Bäckström inte alls så bra som man hoppats på. Bellows suck. AJF suck. Hägg nja. Axel inte lika bra som förra året. Clara inte lika vass som senast i Brynäs. Gälla, Molin och Masken handlingsförlamade.

Vi ska vara otroligt glada om vi klarar oss kvar i SHL i år. Blir det negativt kval mot HV igen?