1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 748875 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2940422

Sv: A proposito de nada
Gavve: Peja skriver ju att Brynäs med normalt mv spel hade legat högre upp men Djurgården har väl också dåligt mv spel om man lägger upp deras målvakter? Borde då inte djurgården också ha mindre poäng o ligga längre ner i tabellen?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Hellberg har bra statistik om man tar bort outliern (Frölundamatchen). Det är i stort sett bara den matchen som gör att han har räddat färre mål än förväntat.

Sen kan man titta på PDO här så förstår man varför Djurgården ligger bättre till än oss. Alltså kombinerad skottprocent och räddningsprocent.

Djurgården ligger tvåa där på 102.22%. Bara Frölunda är före på 106.06%.
Brynäs ligger tredje sist på 97.97%. Bara Timrå (97.7%) och LHC (97.03%).

Tittar vi mer specifikt på skotteffektiviteten ser det ut så här:
DIF: 11.97% (etta).
BIF: 9.11% (sjua)

Och så räddningsprocenten:
DIF: 90.26%
BIF: 88.86%

Det är alltså rätt stor skillnad när man slår ihop dessa siffror som du ser. Jag skulle vilja påstå att vi absolut hade legat högre upp med bättre målvakter (som Peja säger). Men att vår skotteffektivitet varit sådär under stora delar av säsongen också vilket också påverkar.

Sen kan vi titta på senaste 5 för skojs skull också:
Brynäs först.
PDO: 102.89 (trea)
Räddningsprocent: 87.85% (tolva)
Skotteffektivitet: 15.04% (etta)

DIF:
PDO: 98.15% (tia)
Räddningsprocent: 90.53% (åtta)
Skotteffektivitet: 7.62% (tolva).

Detta speglar ju också resultatet senaste 5.
Brynäs: 3 vinster & +6
DIF: 2 vinster & -6.
Men att Brynäs ligger på +6 är för att Brynäs på dessa 5 matcher gjort 21 mål. DIF har mäktat med 10 under samma period. Båda lagen har släppt in ungefär lika många (Brynäs har 15 och DIF 16).

Edit: Detta är kombinerat. Alltså alla målvakter i laget.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Alla sportchefer, tränare, spelare, supportar, minitigrar, funktionärer och övriga som har sett en hockeymatch hade valt Hellberg över både Clara och Delia alla dagar i veckan.

Brynäs släpper in extremt många mål i relation till chanserna man får mot sig. Och det kan inte bero på någonting annat än målvaktsspelet. Det är objektiva fakta. Att du eventuellt kan hitta andra lag som inte heller har ett bra målvaktsspel förändrar inte faktumet att Brynäs målvaktsspel varit oacceptabelt under säsongen.

Jag tycker även att man måste ställa sig frågan om den här säsongen handlar om att verkligen kunna åstadkomma något eller bara att undvika kval. Vad tycker du Brynäs ambition bör vara, med tanke på att du verkar nöjd med målvaktsspelet? Är det här ett målvaktsspel som kan bära långt, tror du?